PDA

View Full Version : kiraliq namayishchilar dep maqale yazghan Nazmi celek towa qildi

arslan
08-07-08, 04:45
kiraliq namayishchilar dep maqale yazghan Nazmi celek towa qildi

utken hepte Hitayning Istanbul konsulhana aldida sherqiy Turkistanlik wetendashlar namayish qilghandin keyin. Turkiyening Terjuman gezitisida kiralik namayishchilar namliq bir maqale yezilip Hitay kunsulhana aldida namayish qilghan uyghur-qazaq qerindashlirimizni kiraliq namayishchilar dep haqaret qilghan idi. bu maqalini oqughan Sherqiy Turkistan maarif dernegi qatarliq Turkiyediki putkul dernek ve waqipler heriketke utup. mezkur maqalining sahibi ustidin sotqa erz qilishni ilan qildi. banayetlar yazdi. Turkiye ahbarat idarisigha. terjuman geziti bashliqigha het yezip u shehishke bolghan narazliqihi ipadiligen idi. hemde ustidin sotqa erz qilidighanliqini bildurgen idi.
mezkur maqaling apturi Mezkur jawapkar Nazmi celik {Terjuman geziti } yene bugun yeni 7-ayning 8- kuni Sherqiy Turkistan heqqide maqale ilan qilip utken hepte yazghan kiraliq namayishchilar digen maqalisigha pushman qilghanliki ipadilien.
tuwendiki uning bu qetimqi maqalisi.

Arslan

Doğu Türkistan

08.07.2008
NAZMİ ÇELENK
nazmicelenk@hotmail.com

--------------------------------------------------------------------------------

Geçen hafta, “Kiralık protestocular” adlı yazım hayli ilgi görmüş. Ne ifade etiğimi anlamayanlar arkadaşlarıma ulaşarak sitem etmişler. Bu sütundan Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Başkanı Sayın Ahmet Türköz Bey’e nazik mesajından dolayı teşekkür ediyorum. Ben bir hareketin başarılı olabilmesi için bağımsız ve bazı gizli servisler tarafından yönlendirilmemelidir diyorum. Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü inkar etmiyorum ki... Tabiî ki Doğu Türkistan’da Çin zulmü vardır, devam etmektedir. Bu üzücü durum bizi ve Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi üzmekte ve çareler aramaya sevk etmektedir. Hepimiz biliyoruz ki Çin, Doğu Türkistan’ı kimyasal üs yaparak kardeşlerimizi kimyasal hastalıklarla baş başa bırakmıştır. Çin devleti camilerimizi yıkıp kutsal kitabımızı yakmaktadır.
Yine geçen hafta Çin Konsolosluğu önünde gösteri yapanları destekliyor, bağımsız Doğu Türkistan’ı görmelerini arzu ediyorum. Çin devletinin Ukrayna’dan eğlence gemisi yapacağım diye aldığı gemi şimdi uçak gemisi oldu. Ayrıca dünya soykırım arıyorsa Doğu Türkistan’a baksın. Kardeşlerime selam eder kutsal davalarında yanlarında olduğumu bildiririm.

Uzar gider bir sessizlik içinde,
Bir uçtan,bir uca Türkistan toprakları,
Beyaz altın dediğimiz pamuk tarlalarına,
Çöreklenir yedi başlı kızıl yılan,
Başkaldırsa esarete yeni bir Osman Batur,
Bebekler bile vurulur beşiklerinde,
Kana boyanır Türkistan
Bu açıklama herşeyi değiştirir
BİrleŞmİŞ Milletler (ESOSOC) zirvesi ABD ile İran arasında dolaylı olarak ilişkinin su yüzüne çıkmasına sahne oldu. İki ülke arasındaki sorun bana göre iki nedene dayanmaktadır. Petrol ve İsrail. İran’ın nükleer çalışmaları her ne kadar sorun yaratsa da, Washington sıkı denetleme ile barışçıl amaçlı olup olmadığını öğrenebilir. Naten son yayınlanan raporda İran 2003 yılında nükleer silah yapımını durdurduğunu. ABD’nin kendi gizli servisler açıklamıştı. Bir anlamda İran’ın elini güçlendirdi. İsrail’in umutlarını suya düşürdü. Amerika saldırı için bahanelerinden birini ve en önemlisini kaybetmek üzere. Hatta bu argüman İran tarafından iyi kullanılırsa iki ülke yeni ufuklara doğru yol alabilir. İran petrol yataklarında rezerv bakımından dünyada ikinci sırada. Uygulanan ambargo neticesinde petrol yataklarını işletemediğinden petrol ithal eden ülke konumuna getirildi. ihtiyacını Venezüella’dan karşılıyor.
İran Dışişleri Bakanı Muttaki, ABD’li basın yayın organları temsilcileri ve üst düzey yetkilileri ile yaptığı toplantıda, ìBiz Amerikalı politikacıların İran’a karşı uyguladıkları eylemlere bakıyoruz, ilan edilen siyasete değil” diye açıklama yapması, iki ülke arasındaki gizli görüşmelerin su yüzüne çıktığının ifadesidir. ABD’de kasımda gerçekleştirilecek seçimde oy uğruna iç politika malzemesi yapıldığını bilen ve hiç etkilenmeyen İran, bölgede tüm dengeleri değiştirecek hamleye hazırlanıyor. ABD ile İran arasındaki görüşmelerde ilerleme sağlanmış olacak ki, Muttaki tüm planları alt üst edecek açıklama yaptı. İran.ABD ve İsrail savaşı bence artık hayal, çünkü Muttaki’nin “Tahran yönetimi Amerikan şirketlerinin enerji ve Petrol sektöründe yatırım yapmalarını sınırlamış değil. ABD kolayca İran’da yatırım yapabilir” sözü Washington’daki güçlere İran savaşını bir daha hatırlamamak üzere unutturur. ABD enerji ve petrol şirketleri İran topraklarında yatırım yapsalar, yatakları işletseler savaşın gerekçelerinden biri ortadan kalkar.
İkinci neden İsrail. ABD mevcut İran rejimi ile İsrail’i asla masaya oturtamaz, ama iki ülke arasında güvence olabilir. Hatta çeşitli provokasyonlarla ABD’yi savaşa zorlamaya teşebbüs etse bile etkili olabileceğine ihtimal vermiyorum. Doğal kaynaklarının kontrolü için hayata geçirilmeye çalışılan BOP bile askıya alınır. Zaten ABD’nin güçlü isimlerinden olan Genelkurmay Başkanı M. Mullen’in, ABD’nin İran ile diyaloga başlaması gerektiğini, savaşı bir seçenek olarak düşünmemesini ifade eden açıklamasının, Muttaki ile aynı güne denk gelmesi tesadüf olmazsa gerek. Şimdi ABD’nin petrol ve enerji devlerine İsrail’i ikna etme görevi düşüyor.Çünkü İsrail küçük Amerika, Amerika büyük İsrail’dir. Anlaşma sağlanırsa Suriye’ye kendi acı sonunu beklemek kalıyor.