PDA

View Full Version : kizil tenlikler ve Uyghurlar

Unregistered
27-01-08, 23:22
Türkler ve Kızılderililerin müziklerinin de seslendirildiği panelde ilginç iddialar ortaya atıldı.

ABD'de faaliyet gösteren İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin (İÜMEZUSA) Türkevi'nde düzenlediği etkinlikte, George Washington Üniversitesi'nden Prof. Dr. Türker Özdoğan başkanlığında Türklerle Kızılderililer arasında tarih, kültür, dil, Şamanizm inancı ve el sanatlarında kendini gösteren benzerlikler tartışıldı. Kızılderililerin, Amerika kıtasına Orta Asya'dan göç ettiği ve köklerinin Orta Asya Türklerine dayandığı yönünde öne sürülen çeşitli görüşlere yer verildi. Kullanılan ortak kelimelerden örnekler sunuldu. DNA testlerinin yapılmasıyla son yıllarda Türkler ile Kızılderililer arasındaki bağların net bir şekilde ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Türker Özdoğan, Orta Asya'daki Türkler ile Sibirya Türkleri ve Kızılderililerin DNA örneklerinin çakıştığını söyledi. Özdoğan, Kızılderililerin Bering Boğazı'ndan Amerika kıtasına göç ettiklerini ifade ederek, en son MS 1233 yıllarında göç edenlerin Cengiz Han'dan kaçan Uygur asıllı Türk grupları olduğunu söyledi. DNA çalışmalarıyla bilinen Dr. Levent Bozatlı, İstanbul'dan telefon bağlantısıyla katıldığı gecede, Oxford Üniversitesi Genetik Bilimleri Bölümü'nde yaptırdığı DNA analizine göre, köklerinin ABD'deki en büyük Kızılderili kabilelerinden Onedia ile aynı özellikteki Djigonasse klanına ait genler olduğunu açıkladı. Bozatlı'nın bu sözleri başta Onedia Kabilesi Başkanı Brian Paterson olmak üzere panelist ve izleyiciler arasında şaşkınlığa yol açtı. Kızılderililer ve Türkler arasında pek çok yakınlığın bulunduğuna dikkati çeken Georgetown Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Özdoğan, "Atatürk de bu konuyla oldukça yakın olarak ilgileniyordu." dedi. Tüm Kızılderililerin Türk kökenli olmayacağını iddia eden Georgetown Üniversitesi Sosyoloji-Antropoloji Bölümü öğretim üyesi ve editörlerinden Prof. Dr. Marjorie Mandelstam Balzer ise panel sonunda görüş değiştirdi. Balzer, "Ben iyi gözlemleyen bir antropolojistim. Kızılderililerin büyük bir çoğunluğu Türk kökenli, bu gece inanılmaz bir kaynaşma vardı aralarında, sanki yıllardan beri birlikte yaşayan halktan kişiler gibi davrandılar birbirlerine." diye konuştu.

New York, aa

oguzh
28-01-08, 14:22
Bu toplantıya katılan Timur Kocaoglu ,
Yahoo Turkoloji grubunda 'Kızılderili dili ve Turkce' bir sozluk aradıgını belirttiginde,

cevap olarak 1930lu yıllarda Fransız dilbilimcisi Dumenil'in

'Quetchua ve eski Turk dili arasındaki benzerlikler' isimli calısmasını hatırlattım.

Dunyanın en eski ve zengin (cok cesitli) magara/kaya resimleri Orta Asya'da olup,

Uyghur Ozerk Bolgesindeki petroglif ve kaya resimlerinin tıpatıp benzerlerini Venezuela ve Puerto Rico'da tesbit etmis ve bu bilgileri Karayib Tarih Arastirma merkezindeki Prof.Ricardo Alegria'ya teslim etmis ve Bering gocleri konusunu bu acidan da arastirlmasının gerekli oldugunu bildirmistim.

Amerika yerlileri ile Orta Asya (ve Anadolu) halklarının sanat ve zanaat eserlerindeki benzer desenlerin de sembolik olarak aynı anlamları tasimaları halinde (Bu konu bu acıdan henuz arastırılmadı) bugunku goruslerimiz daha bir netlesebilir.

Ne yazık ki bu toplantıya Kanadalı Ethel Stewart hanım katılmamıs !
Halbuki 30 yıllık arastırmaları ve bu konu ile dogrudan ilgili bir kitabı varken.

Neden ise diger Orta Asyalı ve Uyghur antropolog,arkeolog ve tarihcilerin olmayısı da

cok ilginc geldi bana.

Sayın Prof.Turker Ozdogan'a ve Istanbul Uni.mezunlar dernegine ,
bu konuyu yeniden gundeme getirdikleri icin candan tesekkurler.

Keske sayın Kazım Mirsan'da bu toplantıya davet edilse idi,
bu konulardaki onemli bulgularını paylasabilirdi.

Gecmis tarihlerini bir vasıta olarak kullanan insanların ,

kendi tarihlerini daha iyi arastirmak zorunda oldukları
bir kere daha ortaya cıkmıstır.

Simdi gelelim Uyghur Kagıtcılık ve matbaacılık tarihi konusuna;

dunya uygarlıgına cok onemlı bir katkı sayılan bu meseleyi

Amerikalı Alexandra Soteriou,Elaine Koretsky ve Isvicre'li Peter Tschudin'den baska

hangi Uyghur veya diger Orta Asyalı tarihciler arastirmistir ?

Bu konu son 15 yıldan beri dunya kagıt tarihcilerinin gundemindedir,
ve cok onemli oldugu icin biz gerek Amerika'daki gerek vatandaki vatandaslara duyurduk.

Ekim 2008 Frankfurt Kitap fuarında ,konu ve konuk ulke Turkiye oldugundan;

kagıtsız ve matbaasız bir kitap fuarı dusunulemiyeceginden...

darısı Uyghur medeniyetini dunyaya duyurmak ve tanıtmak isteyenlerin basına !

Fransa'da Paris Guimet muzesinde arkeolog Paul pelliot'un memleketimizden goturdugu kovalar dolusu agac oyma matbaa harfleri -arastırılmayı,incelenmeyi beklerken.....

Urumci'de muzede calisan dostumuz (ismi mahfuz) senelerce Fransa'da ilmi calismalar yapmıstı !? (Nitekim ondan da ve bu onemli konuyu duyurdugum diger tarihcilerden de bir ses cıkmadı)

Bekleyelim Fransızlar Uygur matbaacılık tarihini yazsınlar (belki su an yazıyorlardır)

sonra Uygurlara Fransızca ogretiriz,kendi tarihlerini ogrensinler diye.

Almanya'da o kadar Uyghur var,ama biz yine Alman Turfan Arastirma merkezi gibi yerlerden kendi tarihimizi ogrenelim.Belki Almanlar da .
Uyghurlar hicbir onemli edebi ve tarihi eserlerini Almanca yayınlamadıklarından

yakında hem Almanca Uyghurca sozluk basarlar
(niye bu kadar gec kaldı ki ! su caliıskan Almanlar!)

Hem de Kutadgu Bilik'in Almancasını cıkartırlarsa hic sasmayalım !

Bir uygarlıga sahip cıkmak,
o bizim medeniyetimiz demekle olacak birsey degildir,

Arap dilinde MAARIF kelimesi iki anlamda algılanabilinir;

'ARİF' arapcada 'bilmek' demektir,

önek (prefix) 'MA' olumsuz ekidir,yani 'ANA MAARIF' ben bilmiyorum.

Aynı sekilde 'fii' var demektir, önek ile 'MAFİİ' yok demektir.

Türkçede argo dilinde 'Mafiş' dedikleri şey de budur.

Saygılar,
oguzh