PDA

View Full Version : Islam we Uyghurlar (1)

yulghun
24-03-05, 09:44
Assalamu alykum:
Men wetende ali mektepni putturup BSC unwanini hem Europeda MSc unwanini aldim. Men tebii pen bilen xughullinimen.
Men Uyghur men hem musulmanmen. Men islam hekkidimu kop izdendim hem kop material kordum. Islam hekiki din,pak din. Buningha bu yerde pakit sozlep olturghim yok, Kurex Kusen we A.Osmanlarghimu baha bergim yok.
Lekin bir nersini eyiplex uqun mukemmel neziriyiwi asas we kayil kilarlik pakitlar bolixi kerek.
Hormetlik A.osman ,K.Kusen: Islam hekkide azrak izdenmekqi bolsanglar , Dr Yehya.Harunning "Islamning tebii pendiki mojizilir" digen esirini silerge hawale kilien.
Islamdin menpeetlinidighan yerge kelgende , wetende bizning diniy etikadimizni , diniy paaliyetlirimizni qeklidi dep yighliduk, gherpning qekidin axkan anti-Islam kuqlirining aldida yahxiqak bolux uqun Islamni ozimizning tar neziriyiwi bilimliri bilen karilaxka urunduk.
Islamgha beriliwatkan hata hissiyat we koz karaxlar peket Gherp Ahbarat torining oynawatkan oyuni halas. Buni siz bilen biz emes, Christian dinidiki kixilermu bilidu.
Yene bir ketim eskertey: Ahbarat hewiri akni kara , karini ak kiliweteleydu, ahbarattin paydilinip bir hakimiyaetni oriweteleydu. Lekin Islam dinigha hiqkandak ziyan we parqilax elip kelelmeydu.