PDA

View Full Version : Qarang kitap Uyghur muziki heqqide yezilghan, emma uyghur digen gep yoq!

Unregistered
21-08-07, 15:01
Amerika'nın Sesi ▪ Turkish
1942’den bu yana güvenilir haber
Düz Metin Ara

VOICE OF AMERICA VOA Ana Sayfa VOA Türkçe Bölgeler - Konular Abonelik Diğer Diller VOA Hakkında

Konular
ABD
Türkiye
Uluslararası
Ekonomi
Yaşam
Basın Özetleri
VOA Türkçe
Radyo
Televizyon
Alo Washington
Kardeş Yayıncılar
Bize Ulaşmak İçin
Ses ve Video
TSİ 06:30
TSİ 13:30
TSİ 21:30
Gündem
Bütün Yayınlar
Hizmetler
Abonelik

VOACep
VOA Siteleri
Basit İngilizce
Music Mix

Amerikalı Türk Müziği Uzmanı: Karl Signell
Özge Övün
Washington
03/11/2006

Karl Signell ile İlgili Görüntülü Haber

Karl Signell
Türk müziğinin dünyadaki sayılı uzmanlarından biri olan Amerikalı etnomüzikolog Karl Signell’in “Makam” adlı kitabı bir süre önce Türk okurlarla buluştu. Amerika'nın Sesi'nden Özge Övün, Signell’i evinde ziyaret etti, kitabı ve Türk müziğine olan sevgisi üzerine konuştu.

Karl Signell, ilk kez çocuk yaştayken ailesiyle birlikte gittiği Türkiye’de Türk müziğiyle tanıştı. Signell, yıllar sonra müzik eğitimi almaya karar verdiği zaman Japon ve Türk müziği arasında tercih yaparken epey zorlandığını söylüyor: "Türk müziğini seçtim. Fakat bu geniş konu içinde hangi konu seçeyim; Çingene müziği mi, saray müziği mi, tasavvufi müzik mi, mehter müziği mi, gazino müziği mi... Başlangıçta saz, bağlama derslerine gittim. 6 sene, bu yola gideyim de ondan sonra karar vereyim, devam mi değiştireyim mi? Sonunda beğendim, fakat yavaş yavaş Türk Sanat Müziği’ne bakınca o tarafa doğru çekildim."

Türk Sanat Müziği konusunda araştırmalarını sürdüren Profesör Doktor Karl Signell, Baltimore’daki Maryland Üniversitesi’nde Etnomüzikoloji dersleri veriyor. Türkiye’de bulunduğu dönemde ney dersleri de alan Signell, o günleri şöyle anlatıyor: "Hocam merhum neyzen Aka Gündüz Kutbay idi. Derslerin arkasını da takip ettim. Yani arkadaş olarak İstanbul’u gezdik. Konserlere gittim.Yani kulaklarım onun sesini duydu. Ondan ney öğrendim. Bir söz etmezdi, şunu bunu yap, bu perdeyi daha aç, ağzını falan değiştir. Hiç bir kelime etmedi, söylemedi. Yani yavaş yavaş kulakta öğrenmek önemli. En iyi ders bu."

Karl Signell’in yeni kitabı “Makam” Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Uzun yıllar verdiği Türk Musikisi üzerine doktora tezi olarak hazırladığı ‘Makam’ ilk kez 1977’de Washington’daki Asian Music Yayınevi tarafından kitaplaştırılmış. Signell artık yeni bir konuya geçtiğini anlatıyor: "Evet şimdi makam konusunu bitirdim. Şimdi daha kapalı bir konu var Türk müziğinde. Vakit. Vakit nedir? Düm tek, düm tek... Basitçe usul diyebiliriz. Fakat vakit, müzik vakiti, müzik zamanı çok daha, usulden çok daha derin bir konudur. Ve bu senenin Mayıs ayında Uluslar arası Türk Müziği kongresinde Türk müziği zamanı üzerinde bir konu açtım. Gizli bir konu. Bu 35 sene içinde düşünüp biriken soru var."

Karl Signell Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Türk Müziği Kongresi’nde de bu konuda bir konuşma yaptı.

Haberi Gönder
Yazıcı İçin

Manşet
Kıbrıs'ta Liderler Buluşacak

Diğer Haberler
Irak Başbakanı Suriye'de
İran'da ABD Vatandaşı İranlı Serbest
Ahmedinejad Azerbaycan'da
21 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
AB Hamas'tan Elektrik Vergisinin İptalini İstedi
Kilisede Saklanan Meksikalı Sınırdışı Edildi
Bulgaristan'da Kaçak Para Operasyonu
Kazakistan'a Bir Eleştiri de Amerika'dan
Senatörler Irak'ta Birleşmeden Umutsuz
Kuzey Amerika Zirvesi Yapılıyor
Devrik Irak Liderlerine Üçüncü Dava
Dean Kasırgası Felakete Yol Açabilir
Ebu Gureyb Sanıklarından Biri Yargılanıyor
NASA: 'Endeavour İnişe Hazır'
Sarkozy Türk Çocuğun Babasıyla Görüştü
'Iraklı Kürtler'in Devlet Kurması Zor'

Sıkça Sorulan Sorular | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları | Yönetim Kurulu | Site Haritası
| Arşiv | Sitemize Bağlantı İçin | E-Posta

Unregistered
21-08-07, 15:04
Medeniyet heqqide gep bolsa uyghurlar türk, heq-hoquqlirimiz heqqide gep bolsa terorestmu!?

http://www.voanews.com/turkish/archive/2006-11/2006-11-03-voa17.cfm

oguzhan
21-08-07, 17:53
Kaysi Uyghur tetkikatqi Uyghur muzik medeniyetini tetkik kilip dunyagha tonuxturuptu?

otkende Dunya Kaghez Tarihchileri toghruluk bu torbette ilan berdik,

Uyghur tarihchi ve tetkikatqilargha ochuk davet kilduk
hazirgheche hich bir Hudaning Uyghur bendesi bizghe iltimas bermedi.

Uyghurlarning kaghezchilik ve kitap sanatlari tarihini bir amerikalik ve bir switsiyelik tetkikatchidan baxka tetkik kilip dunyagha tonuxturghan Uyghur bar mu?

Sizler oz medeniyet mirasinizgha ighe bolmisanglar elbette baxkalari bekar ottarmaydu.

Erte ogunluk Uyghur medeniyetini Amerikalik,Nimis ve baxka milletlerden tarihchi ve tetkikatqilardan ogrenimiz !!!

OZENNI BEK TUT !!!

KOXNANNI OGHRU TUTMA....

Oguzhan

Unregistered
21-08-07, 20:07
Hormetlik Oghuz,

Men sizning pikringiz koshilimen. Uyghur mediniyit we tarihiy tetkikatigha asasen kongul bolidighan kishiler wetende dep karaymen. Men yikinda Uyghurni tonushturush uqun nurghun resimlik kitap aldurdum. Kitaplar amal bar Uyghur ishligen bolsun dep iltimas kilghan bolsammu Uyghur ozimiz toghrilik ishligen resimlik kitaplar asasen yok iken. Kitaplarni korguqi Amerkiliklar bolsa ozenglar ishligen yokmu? Silerning ishligininglar qokum bashka temde bolghan bolatti dep sorighan bolsimu men kulup yene bir ketim ozimizning ishliginini korsitey dep hijalet bolup karap turushtin bashkisi bolmidi. Gepning biri bolsa hittay kilghuzmaydu dep hittaygha artip kutilimiz. Lekin Amerkida bizdek milletlerning mediniyitini tetkik kelip mushu jemiyettiki kishilerning her hil millet mediniyiti bilimini ashrush uqun berilidighan ihtisadlar bolghan bolsimu biz hazirghiqe birer ketimmu iltimas kelip bakmighan ikenmiz. Men ijdimai pen okimighan shehs. Lekin yekinda ijdimai pen okighanlarghimu hizmet tepilidighan yeni Uyghur mediniyitini tetkik kelidighan ishlar nurghunlighini oz tejirbem arkilik korup yettim. Biz hemmimiz aldimizgha hemme ishning kelishini kutimiz. Biz ishiklerning aldigha berip qeksek dunyadiki eng qong abroyimiz qushup kalamdu bilmidim. Bezi Amerkilikar we Tatarlar mendin siler Uyghurlar Amerikida birer ikkinglar yashamsiler nimanqila jim-jim yatisiler dep iqining bizge pushkanlighini manga ikkilenmey diyelidi. Ozimizning ish kelidighangha qidimaydu, hek kilghanda tillap qikish bizge yengi medniyet turi bolup koshulup keliwatidu.
Ete kelidighan kunlerde on ikki mukamni hoshna doletlerdikiler ige qekip bizning desimu biz yanila karap turishimiz mumkin. Huddi Amerikidek purset kop yerde ganggirap yolini tapalmay kalghan ademlirimizdek tarihlirimiz we esir etikilimiz bashkilar kolida ganggirap yurgini yurgen.

Kaysi Uyghur tetkikatqi Uyghur muzik medeniyetini tetkik kilip dunyagha tonuxturuptu?

otkende Dunya Kaghez Tarihchileri toghruluk bu torbette ilan berdik,

Uyghur tarihchi ve tetkikatqilargha ochuk davet kilduk
hazirgheche hich bir Hudaning Uyghur bendesi bizghe iltimas bermedi.

Uyghurlarning kaghezchilik ve kitap sanatlari tarihini bir amerikalik ve bir switsiyelik tetkikatchidan baxka tetkik kilip dunyagha tonuxturghan Uyghur bar mu?

Sizler oz medeniyet mirasinizgha ighe bolmisanglar elbette baxkalari bekar ottarmaydu.

Erte ogunluk Uyghur medeniyetini Amerikalik,Nimis ve baxka milletlerden tarihchi ve tetkikatqilardan ogrenimiz !!!

OZENNI BEK TUT !!!

KOXNANNI OGHRU TUTMA....

Oguzhan

Unregistered
22-08-07, 02:25
bu yerde makam dise uyghur makamini korsetmeydu, eger xewerni oqisingiz u yerde tilgha iliniwatqan makam, turk senet muziki uyghurlarning muqami yaki muzkisi heqide emes, turkiyede muqam, muzkia toghrisida boliwatidu.
emdi kikki gepning birisde uyghurni tilgha almaptu dep qiydisaqmu bolmas, xuddi kicik bala kempit epbermidining dfep yighlighandek, beshingizni tikrek koturup yurung, hemmeige catkirip uyghurni dimeptu, uyghurnitilgha almaptu, uyghurni mundaq qilmaptu dep waysap yurmey

Amerika'nın Sesi ▪ Turkish
1942’den bu yana güvenilir haber
Düz Metin Ara

VOICE OF AMERICA VOA Ana Sayfa VOA Türkçe Bölgeler - Konular Abonelik Diğer Diller VOA Hakkında

Konular
ABD
Türkiye
Uluslararası
Ekonomi
Yaşam
Basın Özetleri
VOA Türkçe
Radyo
Televizyon
Alo Washington
Kardeş Yayıncılar
Bize Ulaşmak İçin
Ses ve Video
TSİ 06:30
TSİ 13:30
TSİ 21:30
Gündem
Bütün Yayınlar
Hizmetler
Abonelik

VOACep
VOA Siteleri
Basit İngilizce
Music Mix

Amerikalı Türk Müziği Uzmanı: Karl Signell
Özge Övün
Washington
03/11/2006

Karl Signell ile İlgili Görüntülü Haber

Karl Signell
Türk müziğinin dünyadaki sayılı uzmanlarından biri olan Amerikalı etnomüzikolog Karl Signell’in “Makam” adlı kitabı bir süre önce Türk okurlarla buluştu. Amerika'nın Sesi'nden Özge Övün, Signell’i evinde ziyaret etti, kitabı ve Türk müziğine olan sevgisi üzerine konuştu.

Karl Signell, ilk kez çocuk yaştayken ailesiyle birlikte gittiği Türkiye’de Türk müziğiyle tanıştı. Signell, yıllar sonra müzik eğitimi almaya karar verdiği zaman Japon ve Türk müziği arasında tercih yaparken epey zorlandığını söylüyor: "Türk müziğini seçtim. Fakat bu geniş konu içinde hangi konu seçeyim; Çingene müziği mi, saray müziği mi, tasavvufi müzik mi, mehter müziği mi, gazino müziği mi... Başlangıçta saz, bağlama derslerine gittim. 6 sene, bu yola gideyim de ondan sonra karar vereyim, devam mi değiştireyim mi? Sonunda beğendim, fakat yavaş yavaş Türk Sanat Müziği’ne bakınca o tarafa doğru çekildim."

Türk Sanat Müziği konusunda araştırmalarını sürdüren Profesör Doktor Karl Signell, Baltimore’daki Maryland Üniversitesi’nde Etnomüzikoloji dersleri veriyor. Türkiye’de bulunduğu dönemde ney dersleri de alan Signell, o günleri şöyle anlatıyor: "Hocam merhum neyzen Aka Gündüz Kutbay idi. Derslerin arkasını da takip ettim. Yani arkadaş olarak İstanbul’u gezdik. Konserlere gittim.Yani kulaklarım onun sesini duydu. Ondan ney öğrendim. Bir söz etmezdi, şunu bunu yap, bu perdeyi daha aç, ağzını falan değiştir. Hiç bir kelime etmedi, söylemedi. Yani yavaş yavaş kulakta öğrenmek önemli. En iyi ders bu."

Karl Signell’in yeni kitabı “Makam” Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Uzun yıllar verdiği Türk Musikisi üzerine doktora tezi olarak hazırladığı ‘Makam’ ilk kez 1977’de Washington’daki Asian Music Yayınevi tarafından kitaplaştırılmış. Signell artık yeni bir konuya geçtiğini anlatıyor: "Evet şimdi makam konusunu bitirdim. Şimdi daha kapalı bir konu var Türk müziğinde. Vakit. Vakit nedir? Düm tek, düm tek... Basitçe usul diyebiliriz. Fakat vakit, müzik vakiti, müzik zamanı çok daha, usulden çok daha derin bir konudur. Ve bu senenin Mayıs ayında Uluslar arası Türk Müziği kongresinde Türk müziği zamanı üzerinde bir konu açtım. Gizli bir konu. Bu 35 sene içinde düşünüp biriken soru var."

Karl Signell Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Türk Müziği Kongresi’nde de bu konuda bir konuşma yaptı.

Haberi Gönder
Yazıcı İçin

Manşet
Kıbrıs'ta Liderler Buluşacak

Diğer Haberler
Irak Başbakanı Suriye'de
İran'da ABD Vatandaşı İranlı Serbest
Ahmedinejad Azerbaycan'da
21 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
AB Hamas'tan Elektrik Vergisinin İptalini İstedi
Kilisede Saklanan Meksikalı Sınırdışı Edildi
Bulgaristan'da Kaçak Para Operasyonu
Kazakistan'a Bir Eleştiri de Amerika'dan
Senatörler Irak'ta Birleşmeden Umutsuz
Kuzey Amerika Zirvesi Yapılıyor
Devrik Irak Liderlerine Üçüncü Dava
Dean Kasırgası Felakete Yol Açabilir
Ebu Gureyb Sanıklarından Biri Yargılanıyor
NASA: 'Endeavour İnişe Hazır'
Sarkozy Türk Çocuğun Babasıyla Görüştü
'Iraklı Kürtler'in Devlet Kurması Zor'

Sıkça Sorulan Sorular | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları | Yönetim Kurulu | Site Haritası
| Arşiv | Sitemize Bağlantı İçin | E-Posta

Unregistered
23-08-07, 03:38
Siz közingizni yoghanraq echip, esli menbediki misal keltürülüp maqala teyarlanghan kitapqa obdanraq qarap beqing.Elbette közlük taqimighan birsi bolishingiz kerek, chünki Haris ependi yazghan kitapning peqet kichiklitilgen resiminila u yerdin köreleysiz.Uningda nimiler yezilghan.Xewer ishligenler ilmiy exlaqqa yüzi qizirip bolsimu hörmet qilish kerek-de. Qarisigha ish biler boliwalmang...

bu yerde makam dise uyghur makamini korsetmeydu, eger xewerni oqisingiz u yerde tilgha iliniwatqan makam, turk senet muziki uyghurlarning muqami yaki muzkisi heqide emes, turkiyede muqam, muzkia toghrisida boliwatidu.
emdi kikki gepning birisde uyghurni tilgha almaptu dep qiydisaqmu bolmas, xuddi kicik bala kempit epbermidining dfep yighlighandek, beshingizni tikrek koturup yurung, hemmeige catkirip uyghurni dimeptu, uyghurnitilgha almaptu, uyghurni mundaq qilmaptu dep waysap yurmey