PDA

View Full Version : Çin Kültür Festivali-Xinjiang Uyghur Mukam

oguzhan
11-11-06, 07:56
Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti

arasındaki diplomatik ilişkilerin 35.kuruluş yıldönümü kutlamaları sebebi ile;

T.C.Kültür ve Turizm bakanlığı ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul

Başkonsolosluğu , Xinjiang Uyghur Özerk Bölgesi Mukam Sanat Topluluğunun

'Mukam Baharı' adlı Dans ve Müzik gösterisi

ve ' Güzel Xinjiang ' konulu Fotoğraf ve Karma Resim Sergisi

Xinjiang Uyghur Özerk Bölgesi Halk Hükümeti ile

Çin Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından organize edilmiştir.

13 Kasım Pazartesi günü 20.30 da

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde

daha sonra 3 gün İzmir ve 3 gün Ankara olmak üzere

devam edeceği

Uyghur müzik ve güzel sanatlar dünyası ile ilgilenenlere duyurulur.

saygıklar,

oğuzhan

Unregistered
11-11-06, 09:08
kardes, vakiftanmi organize ediyor? niye bizim jumhuriyet gunune denk geliyor?

yoksa cin konsoloslugun bizimkileri tam bu gunlerde taplama planimi yoksa?

daha aciklayici bilgi verirsen seviniriz, tesekkurler.

Unregistered
11-11-06, 11:38
Bu sergi ve gösteriye gide bilmek için ne yapmalýyýz? bilet satýlacak mý? sýradan bir vatandaþ eðer gitmek isterse bu gösteriye gidebilir mi? bu konuda bilgi verenlere þimdiden teþekkürler.

Unregistered
11-11-06, 12:04
hayır .Vakıf organize etse idi,herhalde daha farklı duyurulurdu.

Türk ve Çin devletlerinin ve Xinjiang Uyghur Özerk Bölgesi Yerel Hükümetinin

duyuruda olduğu şekilde ,İstanbul'daki Çin H.C Başkonsolosluğunun
ve TC Kültür bakanlığının müşterek organizasyonu ile gerçekleştiriliyor.

Maalesef bakanlığımız bu kültür etkinliğini layıkı ile duyuramamıştır.

Şimdi haberiniz oldu.

Bu bir ülkelerarası dostluk çerçevesinde yapılan organizasyon olduğu için,

izlemek isteyenlerin herhangi siyasi bir eylem niyetleri

katılacak olan hemşehrilerimizi ve TC hükümetini zor durumlara düşÃ¼rebileceğini de göz önünde bulundurmanızı

hatırlatmak isterim.

Seneler evvel büyük Uyghur ressamı sayın Ghazi Ahmed beyefendi de

Türkiye'de TC Hükümetinin davetlisi olarak sergi açtığı zaman

bu durumu siyasi açıdan bir eyleme çevirmek isteyenler olmuştu,

böyle bir eylemin başına açacağı nazik neticeler dolayısı ile

az kalsın sergi açmaktan vazgeçecekti.

Nitekim eylem niyetleri olanlar vazgeçince

bu Türk ve Uyghur sanat tarihi için çok önemli sergi açıldı.

Pazartesi açılacak olan sergide de geleneksel Çin resim tekniğinde
kendini kanıtlamış büyük usta sayın Turdi Emin beyefendi de

yine Türk ve Uyghur sanat tarihinde yeni bir sayfa açacaktır.

Organizatörlere bu fırsat için kendi şahsım ve ilgilenenler adına

teşekkür etmek isterim.

saygılarımla,

oğuzhan

Unregistered
11-11-06, 12:36
baksana kardes,

cin'in genel kurmay bakani ve basbakani, turkiyeye gelecegini onceden ogrenen Uyghurlar protesto etmeyi dusunmustur. fakat tam o gunde Kayseride televizyon reportaji oluyor diye tum Uyghur'lari Kayseride topladilar we protesto olmadi.

simdi sen diyorsunki, kulturel eylem olacak falan diye, yine ayni sey oldugunu soyluyorsun.

kendin dusun, sende bir Uyghur we seninde konusmaya hakkin var. sadece unutmaki, seni ezmelerine izin verirsen, her kes ezer seni....

ben istanbuldaki cin konsoluslugun hic bir seyi bosina yapmiyacagina inaniyorum. zaten su gunlerde cin'e karsi eyleme hic kimse katilmas hale geldi. boyle giderlerse, bizden sonrakiler Dogu Turkistan'i unutur bile.

Unregistered
11-11-06, 16:57
Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye ile Çin açısından önemli olmakla birlikte Uygur Özerk bölgesindekiler için de önemlidir. Artık Çin'i kuru kuru protesto etmek ile bir yere varılmaz.Zaten 50 yıldan beri Bu protesto hareketleri yapılıyor Türkiye'de.Peki sonuç ne oldu? Buradaki protestoların Oradaki kardeşlerimize bir faydası oldu mu? Aksine Uygur Özerk bölgesindeki kardeşlerimize zarar verdi.Aslında İki ülkenin ilişkileri geliştikçe Uygur Özerk bölgelerindekiler için de iyi olur.Bugün Türk Devleti Çin ile olan ilşikilerde çok tutarlı bir politika izlemektedir.Bu ilişkilerden Uygur kardeşlerimiz de olumlu etkilenmektedir.İşte Uygur 12 Makam Ekibinin Türkiye'ye gelişi bunun bir örneği.Uygur Özerk bölgesi Türk-Çin ilişkilerindeki önemli bir köprü.Tabii ki Hem Türkiye hem Çin ilişkilerinde Uygur gerçeğini göz ardı etmemeli.yani her iki taraf Uygurları görmezlikten gelmemelidir.Artık Çin de ikide bir Türk devletine Uygurlar konusunda sürekli baskı yapmak yerine Uygur Özerk bölgesindeki politikalarını gözden geçirerek oradaki olumsuzlukları gidermelidir.O zaman Türkiye sınırları içindeki Uygur kökenli vatandaşların ve Uygurları soyadaş ve dindaş olarak gören milyonların tepkileri ile karşı karşiya kalmaz.Yavaş yavaş Türkiye'de iki ülke arasındaki ilşkileri zedeleyici unsurlar ortadan kalkar.Bu Çin'in Uygur Özerk Bölgesindeki politikalarını bir daha gözden geçirip Uygurlara karşı daha demokrat, daha insancıl olmalarına bağlıdır.Eğer bunun eksine Uygur Özerk bölgesinde baskı ve zulüm devam ederse Türkiye de ister istemez bundan menfi etkilenir.Çünkü her şeye rağmen Türkiye'deki büyük çoğunluk Uygurları soydaşı olarak görmekte ve Uygurlara yönelik baskıcı politikadan rahatsız olmaktadır.Bu hal Türkiye devletinin Çin ile olan ilişkilerini sürdürmelerinde bazı sıkıntılara yol açmaktadır.Kısacası Türkiye ile Çin arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi hem Türkiyer için, hem Çin için hem de Uygur Özerk Bölgesindeki soydaşlar için son derece önemlidir.

oğuzhan
11-11-06, 19:33
Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye ile Çin açısından önemli ......Kısacası Türkiye ile Çin arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi hem Türkiyer için, hem Çin için hem de Uygur Özerk Bölgesindeki soydaşlar için son derece önemlidir.

Değerli okuyucular,

Ben sadece insanların haber alma özgürlüğüne katkıda bulunmak,

ve Uyghurlar ile ilgili kültür ve sanat etkinlikleri benim ilgi alanıma girdiği için

sizlere bu etkinliğin haberini verdim.

Türkiye'de yaşayan Uyghur vatandaşların siyasi eylemler yapma hakkı
beni ilgilendirmiyor (her insan yaşadığı ülkenin kanunları çerçevesinde
kendini ve fikirlerini ifade etme özgürlüğüne sahiptir)

Ben milletim için kendi doğru bildiğim yol ve yöntemler ile
kültür-sanat ve medeniyet konularında elimden gelen en iyisini
hiçbir yerden destek görmeden Allah'a şÃ¼kür yapabiliyorum.

Bu konularda elde ettiğim netice ve başarılar
memlekette ve başka ülkelerde gereken ilgiyi ve takdiri görüyor.

Aslında Türk ve Çin hükümetleri işbirliğinde gerçekleştirilen
bu Çin Kültür Haftası (bilinen geleneksel görüşlerin dışında)
başka açılardan irdelenir ise

kanaatimce büyük incelikler içerdiği saptanabilir.

Çin'de 56 veya daha fazla millet yaşadığı söylenmekte;
buna rağmen Çin Hükümetinin Uyghur milletini seçmiş olması
takdire şayan bir durum arz ediyor.

Ben Atatürkçü düşÃ¼ncede olan bir insanım :

Yurtta sulh cihanda sulh !

Yunus Emre'nin 'Sevelim,sevilelim' felsefesi de düşÃ¼ncelerime uyar.

Şimdi size önceden bilmediğim ama verdiğim haber ile ilgili son durum:

Gelen delegasyonun başkanı

Sayın Kureşi Mehsudi -Çin Halk Cumhuriyeti Uyghur Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı

yardımcı başkan

sayın Mahmud Toymuli - Çin Halk Cumhuriyeti Uyghur Özerk Bölgesi
Basın Bürosu başkan yardımcısı

Sergi ile verdiğim haberin eksik tarafı:

Xinjiang Ressamlar Akademisi Başkanı sayın Turdi Emin beyefendinin
kişisel sergisi diye duyurduğum sergi;

aslında Ressamlar Akademisi mensupları Kazak/Kırgız/Han/Uyghur ressamlarının da yağlı boya eserleri sergide yeralacaktır.

12-14 Kasım İstanbul
15-19 Kasım İzmir
20-24 Kasım Ankara'da Çin Kültür Haftası adı altında bu etkinlik yeralacaktır.

Diğer şehirlerde hangi kültür merkezlerinde yeralacağını bilmediğimden,
organize eden makamlardan öğrenebileceğinizi umarım.

Hepinize sağlık dolu bir yaşam,
düşÃ¼ncelerinizde yeni açılımlar
temenni ederim,

sağlıcakla kalınız,

saygılarımla

oğuzhan

Unregistered
11-11-06, 23:03
C
作者:陈艳 稿件来源:新疆日报 发布时间: 2006-11-11 15:39:23

新华网乌鲁木齐11月11日电 为庆祝中华人民共和国与土耳其共和国建交35周年,加强两国文化交流,增进两国人民友谊,展示中国和中国新 疆新形象,以中国新疆维吾尔自治区副主席库热西·买合苏提为团长的中国代表团,将于11月11日至2 4日在土耳其共和国伊斯坦布尔、伊兹密尔、安卡拉三个主要城市举办“中国新疆文化周†活动。此次活动由中国文化部、中国新疆维吾尔自治区人民政府、国务院新闻办主办,中国文化部外联局、中 国新疆维吾尔自治区政府新闻办和文化厅承办。

活动主要内容有:以新疆少数民族生活题材为主的电影电视展播、新疆民俗风情绘画展、今日新疆摄影展,还有浓 郁的新疆民族歌舞艺术表演,以及介绍中国和中国新疆的部分书籍、明信片的展示。

在“中国新疆文化周”活动中将为土耳其观众表演的中国新疆木卡姆艺术团成立于19 89年,是我国唯一的以继承、搜集、整理、研究并将维吾尔木卡姆艺术搬上舞台的专业艺术表演团体。该团成立 以来,先后整理排演了大量维吾尔木卡姆、民族民间歌舞节目及民族管弦乐作品,并出版了维吾尔木 卡姆cd、

Vcd、dvd等艺术作品;出访了欧洲、亚洲、非洲等二十多个国家和港澳台地区及国内部分省、市(区),把 具有浓郁民族特色的维吾尔木卡姆艺术和民间歌舞节目带给了世界观众。

土耳其观众将通过中国新疆艺术家的百余幅摄影、绘画作品展览,领略多姿多彩、发展变化的今日新疆,进一步了 解中国。还可以通过电影、电视《新疆印象》《魅力新疆》《吐鲁番情歌》《美丽家园》的展映、展播,进一步了 解中国少数民族政策和各民族的文化保护与发展,了解新疆在中国改革开放政策的指引下、特别是西部大开发政策 的实施、国家对新疆的大力支持,以及今日新疆经济发展、社会进步、各族人民团结互助、安居乐业的欣欣向荣景 象。(完)(责任编辑:周生斌)

Unregistered
11-11-06, 23:51
This chinese reporter intentially did not say Xinjiang Uyghur autonomous region.
He wrote Xinjiang autonomous region.

Unregistered
12-11-06, 00:06
This chinese reporter intentially did not say Xinjiang Uyghur autonomous region.
He wrote Xinjiang autonomous region.
zaten cin'in devlet bayramina, yeni yil bayramina gidenleride kulturel iliski sayan, yalamayi seven pis insanlardan nefret ediyorum. hadi gidin baska yerde siktirin kendinizi, def olun!

Unregistered
12-11-06, 02:47
中共代表曹洪兴出席土耳其正发党全国代表大会

DWNEWS.COM-- 2006年11月12日9:15:0(京港台时间) --多维新闻

来源:(chinesenewsnet.com)

新华网安卡拉11月11日电(记者郑金发王健)中共贵州省委副书记、省纪委书记曹洪兴作为中共代表11日出 席了在土耳其首都安卡拉举行的土耳其正义与发展党第二次全国代表大会,并宣读了中共中央致大会的贺信。(c hinesenewsnet.com)

贺信对土耳其正发党二大的召开表示热烈祝贺,高度评价正发党在国家政治生活中发挥的重要作用。贺信还表示, 中共重视发展与正发党的友好合作关系,愿在党际关系四项原则基础上进一步加强与正发党的交流与合作,推动两 国关系的进一步发展。(chinesenewsnet.com)

曹洪兴向正发党主席、政府总理埃尔多安转交了贺信并同埃尔多安进行了简短交谈。曹洪兴向埃尔多安转达了中共 中央总书记、国家主席胡锦涛和国务院总理温家宝的亲切问候。埃尔多安感谢中共代表与会,并请曹洪兴转达他对 中国领导人的亲切问候。(chinesenewsnet.com)

应土耳其正义与发展党的邀请,曹洪兴一行于10日晚抵达安卡拉。

Unregistered
12-11-06, 15:01
Buraya biz belli düzeyde eğitim gören insanlar girer ve fikirlerini insani kriterlere uygun halde beyan eder diye ilgi gösteriyoruz.Bakıyoruz ki hiç terbiyenin "t"sini bile almamış insanlar bu tahtaya alakasız şeyleri de yazıyorlar.Bazı insanlar demokratik bir şekilde fikirlerini yazmak yerine alakassız şeyleri yazıyorlar.Şu yukarıdaki küfürbaz "adam"a diyorum ki: Allah seni islah etsin kardeşim sen bu kafayla UYGURLAR İÇİN iyi iş yaptığınımu düşÃ¼nüyorsun? aslında çok zarar veriyorsun. Bir kere doğru dürüst yazmasını bilmiyorsun.Ya çok cahilsin hiç bir şeyden haberin yok ya da bilerek Uygurların lehine gelişmekte olan ilişkileri bozmakla görevlisin.Yaptığın küfür yanında kar kalmaz.Nerede olduğun ve kim olduğun tesbit edilebilmektedir.Sözlerine dikkat et.

Unregistered
12-11-06, 15:07
Buraya biz belli düzeyde eðitim gören insanlar girer ve fikirlerini insani kriterlere uygun halde beyan eder diye ilgi gösteriyoruz.Bakýyoruz ki hiç terbiyenin "t"sini bile almamýþ insanlar bu tahtaya alakasýz þeyleri de yazýyorlar.Bazý insanlar demokratik bir þekilde fikirlerini yazmak yerine alakassýz þeyleri yazýyorlar.Þu yukarýdaki küfürbaz "adam"a diyorum ki: Allah seni islah etsin kardeþim sen bu kafayla UYGURLAR ÝÇÝN iyi iþ yaptýðýnýmu düþünüyorsun? aslýnda çok zarar veriyorsun. Bir kere doðru dürüst yazmasýný bilmiyorsun.Ya çok cahilsin hiç bir þeyden haberin yok ya da bilerek Uygurlarýn lehine geliþmekte olan iliþkileri bozmakla görevlisin.Yaptýðýn küfür yanýnda kar kalmaz.Nerede olduðun ve kim olduðun tesbit edilebilmektedir.Sözlerine dikkat et.

Unregistered
12-11-06, 15:09
Buraya biz belli düzeyde eðitim gören insanlar girer ve fikirlerini insani kriterlere uygun halde beyan eder diye ilgi gösteriyoruz.Bakýyoruz ki hiç terbiyenin "t"sini bile almamýþ insanlar bu tahtaya alakasýz þeyleri de yazýyorlar.Bazý insanlar demokratik bir þekilde fikirlerini yazmak yerine alakassýz þeyleri yazýyorlar.Þu yukarýdaki küfürbaz "adam"a diyorum ki: Allah seni islah etsin kardeþim sen bu kafayla UYGURLAR ÝÇÝN iyi iþ yaptýðýnýmu düþünüyorsun? aslýnda çok zarar veriyorsun. Bir kere doðru dürüst yazmasýný bilmiyorsun.Ya çok cahilsin hiç bir þeyden haberin yok ya da bilerek Uygurlarýn lehine geliþmekte olan iliþkileri bozmakla görevlisin.Yaptýðýn küfür yanýnda kar kalmaz.Nerede olduðun ve kim olduðun tesbit edilebilmektedir.Sözlerine dikkat et.

Unregistered
12-11-06, 15:29

Haklisen karidashim, kusra baqma,bu yerde dostmu, dushmenmu bar.haman ish buzarlar, iy ademlerdin pazla hariket yapiyor.iy qardashlar da war.ishlaring bisharliy bolsun, iy niyetingge teshekkur bildurijaz...yawash-yawash her sheyini örenijaksin....artik....

Unregistered
12-11-06, 17:30
Siktirle Oguzhan cik burdan !
Bize hich bir Türkün mesleheti lüzüm deghil. Bizim geleceghimizi bize aitdir.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye ile Çin açısından önemli olmakla birlikte Uygur Özerk bölgesindekiler için de önemlidir. Artık Çin'i kuru kuru protesto etmek ile bir yere varılmaz.Zaten 50 yıldan beri Bu protesto hareketleri yapılıyor Türkiye'de.Peki sonuç ne oldu? Buradaki protestoların Oradaki kardeşlerimize bir faydası oldu mu? Aksine Uygur Özerk bölgesindeki kardeşlerimize zarar verdi.Aslında İki ülkenin ilişkileri geliştikçe Uygur Özerk bölgelerindekiler için de iyi olur.Bugün Türk Devleti Çin ile olan ilşikilerde çok tutarlı bir politika izlemektedir.Bu ilişkilerden Uygur kardeşlerimiz de olumlu etkilenmektedir.İşte Uygur 12 Makam Ekibinin Türkiye'ye gelişi bunun bir örneği.Uygur Özerk bölgesi Türk-Çin ilişkilerindeki önemli bir köprü.Tabii ki Hem Türkiye hem Çin ilişkilerinde Uygur gerçeğini göz ardı etmemeli.yani her iki taraf Uygurları görmezlikten gelmemelidir.Artık Çin de ikide bir Türk devletine Uygurlar konusunda sürekli baskı yapmak yerine Uygur Özerk bölgesindeki politikalarını gözden geçirerek oradaki olumsuzlukları gidermelidir.O zaman Türkiye sınırları içindeki Uygur kökenli vatandaşların ve Uygurları soyadaş ve dindaş olarak gören milyonların tepkileri ile karşı karşiya kalmaz.Yavaş yavaş Türkiye'de iki ülke arasındaki ilşkileri zedeleyici unsurlar ortadan kalkar.Bu Çin'in Uygur Özerk Bölgesindeki politikalarını bir daha gözden geçirip Uygurlara karşı daha demokrat, daha insancıl olmalarına bağlıdır.Eğer bunun eksine Uygur Özerk bölgesinde baskı ve zulüm devam ederse Türkiye de ister istemez bundan menfi etkilenir.Çünkü her şeye rağmen Türkiye'deki büyük çoğunluk Uygurları soydaşı olarak görmekte ve Uygurlara yönelik baskıcı politikadan rahatsız olmaktadır.Bu hal Türkiye devletinin Çin ile olan ilişkilerini sürdürmelerinde bazı sıkıntılara yol açmaktadır.Kısacası Türkiye ile Çin arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi hem Türkiyer için, hem Çin için hem de Uygur Özerk Bölgesindeki soydaşlar için son derece önemlidir.

oguzhan
13-11-06, 07:01
pazar akşamki gala gecesinde,

İstanbul'da yaşayan bir çok Uyghur

Çin konsolosluğunun TC Kültür ve Turizm bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirdiği

bu etkinliğe katıldı.

Çine karşı görüşleri ve faaliyetleri olan çoğu nam salmış

isimlerini vermeğe gerek yok herkes de orada idi.

Bu arada bu etkinliği ben bu burada duyurduğum için bana karşı

edep ve ahlaktan uzak mesaj yazanları

en azından okuma ve yazma öğrenebildikleri için kutlarım.

Uyghur ve uygar olmağa layık olmayan kişilerden

terbiyeli davranış beklemek safdillik olur.

Her nekadar Kuran-ı kerim'de de bu konu ile bir ders olsa da

sizlere Uyghur atalarımdan kalan bir sözü hatırlatayım:

Yolbarsnı yengen batur emes,

achikini yengen batur.....boludiken.....

layık okurmenlerghe,
hurmetlerim bilen,

oguzhan

Unregistered
13-11-06, 07:17
vay u turkiyede kilgan ishning qengi qikamti, qenig qiksimu dengi qikmaydu. Omumi sapasi tovengu helkining.

Unregistered
13-11-06, 10:37
Bu oghuzhan desifre oldu s***mesede olur,
onu artik tanidik,giyaben

Unregistered
13-11-06, 10:41
oguzhan sen ne Turk adini ne Allah ne Mevlana adini agzina alma!
Burada Uyghur Milleti ile Turklerin arasi acilmak isteniyor
bunwa izin verilmez!

Qara Buran
13-11-06, 11:09
oguzhan sen ne Turk adini ne Allah ne Mevlana adini agzina alma!
Burada Uyghur Milleti ile Turklerin arasi acilmak isteniyor
bunwa izin verilmez!

Néme deydu bu kalwa,sen kimge wakaliten sözlewatisen, özeng yoqal bu sorundin hamaqet!Turk degenlik Uyghurni ichige alghan xelq degenlik, Uyghur degenlik Turklerning yana kelip heqiqiy turklierning ejdadi degenlik, qalaymiqan jöylume leqwa!özeng bilen biraw heqqidiki munasiwetni hedep milletke baghlap söz chöchek tarqatma.sen uyghurche yeziwatisen, emma sening uyghurliqinggha sarangmu ishenmeydu.oghuzhan neme dese dep, özining uslubi bilen millet uchun az tula ish qiliwatidu.senchu bu pursettin paydilinip, Uyghur we Uyghur qansestimisidiki xeliqlerning ittipaqliqigha körelmestin buzghunchiliq qiliwatisen...sendek ademlerning dawamliq lalma ittek her terepte qatirap yurup, ishlirimizgha buzghunchiliq qiliwatqanliqingni hemmimiz bilimiz.
Anglap qoy Turk bilen Uyghur dep atiliwatqan xelqning arisidiki baghlinish addiy baghlinish emes.uni xuda yaratqan.xuda yaratqan nersini inkar qilghanlarning nime ikenlikini bilemsen!?....sarang, mexluq, aljip qalghan we delle(SOLAMCHI).........

Unregistered
14-11-06, 12:02
Néme deydu bu kalwa,sen kimge wakaliten sözlewatisen, özeng yoqal bu sorundin hamaqet!Turk degenlik Uyghurni ichige alghan xelq degenlik, Uyghur degenlik Turklerning yana kelip heqiqiy turklierning ejdadi degenlik, qalaymiqan jöylume leqwa!özeng bilen biraw heqqidiki munasiwetni hedep milletke baghlap söz chöchek tarqatma.sen uyghurche yeziwatisen, emma sening uyghurliqinggha sarangmu ishenmeydu.oghuzhan neme dese dep, özining uslubi bilen millet uchun az tula ish qiliwatidu.senchu bu pursettin paydilinip, Uyghur we Uyghur qansestimisidiki xeliqlerning ittipaqliqigha körelmestin buzghunchiliq qiliwatisen...sendek ademlerning dawamliq lalma ittek her terepte qatirap yurup, ishlirimizgha buzghunchiliq qiliwatqanliqingni hemmimiz bilimiz.
Anglap qoy Turk bilen Uyghur dep atiliwatqan xelqning arisidiki baghlinish addiy baghlinish emes.uni xuda yaratqan.xuda yaratqan nersini inkar qilghanlarning nime ikenlikini bilemsen!?....sarang, mexluq, aljip qalghan we delle(SOLAMCHI).........

Kardas yanlis anladin,burda bozgunculuk yapmiyorum
Uyghur demek Turk demek biliyoruz,haklisin dogru!
ama bu oguzhan butun Turklerin namina konusamaz,benim bildigim hickimse yok onun gibi dusunen!
o bence bir ajan ve hatta belki oyle biri yok bile,
burada ayriliklari emes birliktelikleri konusalim,
selametle

Unregistered
14-11-06, 12:13
Kardas yanlis anladin,burda bozgunculuk yapmiyorum
Uyghur demek Turk demek biliyoruz,haklisin dogru!
ama bu oguzhan butun Turklerin namina konusamaz,benim bildigim hickimse yok onun gibi dusunen!
o bence bir ajan ve hatta belki oyle biri yok bile,
burada ayriliklari emes birliktelikleri konusalim,
selametle

Yanlish yapqan bolsam qusra baqma kardashim, alla ishlirimizni heyirli yapsun,her bir kelimeni eytqanda diketli olmamiz kerekiyur....

oguzhan
15-11-06, 08:58
Etkinliğe katılanların kimileri sanatkarlara güller getirdi.

Kazak Türkleri Vakfı'ndan bulabildiğim tek bir davetiye ile,

hernekadar bu etkinlikten bir ay evvel Xinjiang Ressamlar Akademisi başkanı
sayın Turdi Emin vasıtası ile haberdar olmuş olsam,
ve TC Kültür bakanlığı basın ve yayın halkla ilişkiler biriminden
bu etkinliğin İstanbul'un hangi musait merkezlerinde yer alacağını öğrenmek için defalarca yazışmama rağmen(haber alamamış)
,ancak etkinlikten iki gün önce öğrenmeme rağmen;

(keşke İstanbul Çin Başkonsolosluğundan sormayı akıl etse imişim!
ben TC Kültür Bakanlığı organize ediyor zannetmiştim)

İslam Konferansı Teşkilatı-İslam Sanat Tarih Kültür Araştırma merkezi'nden
bazı ilgilileri bilgilendirip davet ettim,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Stüdyoları Film İşleri Daire Başkanı,
Türkiye Euroimages temsilcisi ve Kültür AŞ'yi bilgilendirip davet ettim,

İstanbul'da Türkistanlı halkların en çok yaşadığı beldenin Belediye başkanını
Kültür İşleri Danışmanı tarafından bilgilendirip-protokol davetlisi olarak-
davet ettim,

Kanal 7 haber programcısı dostumu Habedar ettim,
aynı zamanda Zeytinburnu 3 aylık mecmuanın yayın yönetmeni,

TRT 2 de müzik programları yapan,Uyghur Makam müziği mütehassısı dostum ve talebelerini davet ettim,

Mimar Sinan Üniversitesi,Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültelerinden
hocalar ve talebeleri;

Cam Ocağı Vakfı kurucusu ve ailesini,

İstanbul Avusturya ve Alman Kültür Merkezlerinden,
İstanbul Goethe Enstitüsü'nde hocalar ve talebeleri;

Uyghur bilim adamı sayın Metin Ahunbay ve ailesini ,

İstanbul'un tüm metro duraklarında ve tramvay duraklarında minyatür eserleri
ile renklendiren (Uyghurlar tarafından Anadolu'ya getirilen ve bugün Uyghurlar tarafından hiç değerlendirilmeyen! bir sanat) sanatkar dostumu davet ederek;

ismini vermeğe gerek görmediğim fakat İstanbul'da yaşayan çeşitli mühim görevlerdeki yabancı dostlara haber vererek,

Geleneksel Türk Sanatları camiasından dostlara haber vererek.....

kendimce ,bu maddi külfeti çok ağır Uyghur medeniyetini tanıtma faaliyetine

katkıda bulunmaya çalıştım.

İşte insan hizmet etmek ister ise elinde bir davetiye bile olsa,

sadece kendini düşÃ¼nmeden mensubu olduğu millete hizmet etmenin yollarını bulabilir düşÃ¼ncesi ile hareket ederse ne güzel neticelere ulaşabileceğini

ispatlamış oldum :

çünkü davetime icab eden yerli ve yabancı tüm dostlar

bu muazzam Uyghur kültür birikiminin canlı tezahüründe hem hayran kalmışlar,

hem de bana müteşekkir kalmışlardır.

Bu arada bana bu yaptıklarımdan dolayı bana küfür edip ,
hakaretlerde bulunanlarda maalesef bu davetlilerin de
takip ettiği Uyghur American message forum'da kendi medeniyetsizliklerini
sergilediklerine tanık olmuşlardır.

Keşke böyle düşÃ¼ncesiz hareketlerde bulunmasalardı.

oguzhan

Unregistered
16-11-06, 11:13
Değerli okuyucular,

Ben sadece insanların haber alma özgürlüğüne katkıda bulunmak,

ve Uyghurlar ile ilgili kültür ve sanat etkinlikleri benim ilgi alanıma girdiği için

sizlere bu etkinliğin haberini verdim.

Türkiye'de yaşayan Uyghur vatandaşların siyasi eylemler yapma hakkı
beni ilgilendirmiyor

Ben Atatürkçü düşÃ¼ncede olan bir insanım :

Yurtta sulh cihanda sulh !

Yunus Emre'nin 'Sevelim,sevilelim' felsefesi de düşÃ¼ncelerime uyar.

Hepinize sağlık dolu bir yaşam,
düşÃ¼ncelerinizde yeni açılımlar
temenni ederim,

oğuzhan

Uyghur Turkunun vatani isgal altinda iken kutsal kurtulus davasini pasifize etmeye calismak ile
bizlerin dusuncelerinde yeni acilimlar temenni etmek arasindaki farki anlayamayacak Turk zaten hurriyet'i haketmez.
Cin seytaninin isgalini mesrulastirmak anlamina gelen herseye ortak olmak bizce en azindan utanmazliktir.
Ayrica,kavram kargasasi yaratip kafa karistirmak isteyen ve mazlum Milletlerin rehberi,emperyalizmin bashbelasi sevgili onder Mustafa Kemal'in adini kendi bencil ikbal hesaplarina alet edenlerin adini burada vermek-de bizim terbiyemize sigmaz!

Sagolasin Kardes
16-11-06, 11:46
Cin seytaninin isgalini mesrulastirmak anlamina gelen herseye ortak olmak bizce en azindan utanmazliktir.
Ayrica,kavram kargasasi yaratip kafa karistirmak isteyen ve mazlum Milletlerin rehberi,emperyalizmin bashbelasi sevgili onder Mustafa Kemal'in adini kendi bencil ikbal hesaplarina alet edenlerin adini burada vermek-de bizim terbiyemize sigmaz!
Sagolasin Kardes, bizi senin gebi anlayan turklerde var, oghuzhan gebi kendi ulusunu, bagimsizligi anlamayan veya anlamak istemeyen insanlarda var.

Sen Sagol Kardes.

Salametle, hosca kal.

oguzhan
17-11-06, 07:17
Ben bu sitede sadece bir kültürel etkinliğin haberini verdim.

40 senedir görmediğim ve hudutlar açıldıktan sonra bulduğum,
anne ve babamın,kardeşlerimin doğup büyüdükleri yerlerde yaşayan ve
tanıştığım,sevdiğim,saydığım insanlara ve akrabalarıma

zarar verecek, onların hayatlarını zorlaştıracak işlere ve faaliyetlere girmek

zaten bana yakışmaz,ve akıllı bir davranış olmaz;

bana yakışan onlarla hasret gidermek ,cemiyete faydalı hizmetlerde bulunmak.

Ben Allah'a şÃ¼kür ne kendimi , ne de başkasını kandırdım,
alnım ak yüzüm pak dolaşıyorum.

Başka bir vatandaş benden sonra aynı haberi bu sitede Uygurca verip

milleti nümayiş yapmağa davet etmiş !!

İyi güzel de zaten eskiden beri bu tür faaliyetler içinde olanların
hepsine yakın bir kısmı 12 Kasım Pazar günü Çin Kültür haftasına
bizzat katıldılar !!!

İsim vermeme gerek yok !!

Nümayiş yapalım , Çin'e karşı mücadele edelim ! deyip
senelerden beri bu işlere baş koymuş adamlar

hiçbirşey yapmadan gösteriyi izlemeye gelince

Çin Halk Cumhuriyeti basın ve TV tarafından çekilen
videoya görüntüler verince

diyecek bir sözünüz yok da,

ben zaten bu tür işlere en azından akrabalarım zarar görmesin diye katılmasam

ve bunu da MERTÇE VE DELİKANLI GİBİ AÇIK AÇIK SÖYLESEM

bana dil uzatacağınıza ,gidin kendiniz ile aynı fikirleri paylaşıp da

hem de bizzat Çin Kültür Haftasına
yüzlerce kişinin gözü önünde ve şahitliği içinde katılıp

hiçbir eylemde bulunmayanlara anlatın derdinizi.

Andak kazangha mandak çümüş !!

Şimdi bana karşı kullanılan terbiyesiz laflara karşı cevabım :

AYİNESİ İŞİDİR KİŞİNİN

LAFA BAKILMAZ....

Benim bu işlerden çıkardığım ders bazı Uyghurların söyledikleri
ve inandıkları şeylere karşı samimi olmadıklarıdır,

fakat bu beni değil onları ilgilendirir;

beni ilgilendiren tarafı da benim zaten ticaret ve siyaset ile ilgilenmediğim için,

sizlerden arta kalanlar ve sizlerin pek ilgilenmediğiniz konular;

sanatmış,medeniyetmiş,sanat tarihi imiş,dilbilimleri imiş,

neden 50 sene içinde bir Uyghurca Almanca sözlük çıkaramıyormuş muşuz,

ya da Uyghur tarih,edebiyat ve sanatlarını Latin Amerika ülkelerinde tanıtıp sevdirebilir mi imişim ,

ya da gidip sayın Muhammed Salih Hacı beyefendiyi Ãœrümçi'de ziyaret edip

onun Uyghurcaya tercüme ettiği Kuran-ı Kerimleri,Uyghurca Arapça sözlükleri,

Buhari'den tercüme ettiği Hadisler kitaplarını alıp

(ve fazla ağırlık dolayısı ile binlerce dolar uçak kargo parası ödeyip)

Uyghurların İslam medeniyetlerine olan katkılarını

Suudi Arabistan Turizm bakanlığının ve IRCICA'nın organize ettiği

İslam Ãœlkelerinde Turizm ve El Sanatları fuarında
7-14 Kasım tarihlerinde Riyad'da bir stand kiralayıp ,

ayrıca sayın Ghazi Ahmed bey'in en güzel Arapça hat yazılarını sergileyip,

Uyghur Özerk Bölgesindeki Camiler isimli (Uyghurca/Çince/İngilizce) kitapları

ve Uyghur medeniyetini ve İpek Yolu Turizmine yabancıların dikkatlerini

çekecek ve tanıtacak kitapları teşhir edip

ve bu da yetmeyecek gibi Suudi Arabistan Kralının açacağı
bu bütün islam Ãœlkelerinin bilim,sanat ve turizm uzmanlarının katılacağı ve temsil edileceği kongrede

UYGHUR MEDENİYETİNİN İSLAM ALEMİNE KATKILARI HAKKINDA

bir bildiri hazırlayıp.....

böyle boş işler ile uğraşmak gibi Uyghurlara pek fazla lüzumu olmayan

faaliyetlerde bulunmak

Uyghur Hat Sanatları tarihinde İcazetli Hattatlar yetiştirmek,

bu sanatkarları İslam dünyasında başka hattatlar ile tanıştırmak

ve onları müsabakalara hazırlayıp iyi dereceler alıp,Uyghur adını
bu sahalarda da duyurmak

(Arabistan'da ve türkiye'de yaşayan Uyghurların aklına gelmemişse

herhalde nümayişlere katılmadığım için suç ben de olacak )

VAR MI ÖYLE BEDAVADAN KONUŞMAK ....

YİĞİDİN YEDİĞİ AŞ MEYDANDA OLUR

BÃœTÃœN BU SÖYLEDİKLERİMİ YAPMAMIŞSAM

SADECE VAAD ETMİŞSEM BEN NAMERDİM,

AMA ASLINDA SÖYLENMEMESİ GEREKEN ŞEYLERDİR BUNLAR

(ÇÜNKÃœ BAZI AKLI YOKLAR KENDİNİ METHETTİ DİYORLAR

KENDİMİ METHEDECEK KADAR APTAL OLSAM NİYE BUGÃœNLERİ BEKLEDİM Kİ !

ben bu işleri on seneden beri zaten yapıyorum)

İNSANI KONUŞTURUYORSUNUZ,
ÇÜNKÃœ BANA DİL UZATAN SAYGISIZLARIN
NE YAPMADIKLARI ORTADA...

Sözü başka

özü başka ... Uyghur olacağıma ,

ben sözü bir ve özü bir TÃœRK OLMAYI TERCİH EDERİM.

Cenab-ı Allah ve Hazreti Mevlana hakkında konuşabilip konuşmayacağıma gelince,

Bütün Uyghurların gönlünü fethetmiş ve yazdığı Arapça kasideler ile
Arap Krallarını heyecana uğratmış olan
Xinjiang İslam Enstitüsü ve Çin İslam Cemiyeti yönetim Kurulu Yardımcı başkanı

sayın Muhammed Salih Hacı beyefendiyi arayıp veya arattırıp

benim münafık olup olmadığımı yetkili saydığım bu kıymetli şahsiyetten

öğrensinler....

zaten bana ithamda bulunanlar kendilerini mümin addetmek gafletinde iseler

ben bu yaptıklarımla münafık olmaya razıyım.

oguzhan