PDA

View Full Version : Soyguning netijisi

Professional Uyghur!
15-08-06, 02:49
Sevginin Güzelliği ve oluşturduğu manevi huzur...

Bir zamanlar iki kardeşe babalarından bir tarla miras olarak kalıyor.Bu iki kardeş tarladan elde edilen mahsulü eşit şekilde paylaşıyor ve buğdayları ambarlarına depoluyor.Günler böyle devam ederek geçer gider.Gün gelir küçük kardeş şÃ¶yle düşÃ¼nür.

- Bu mahsulü abimle böyle paylaşmam doğru değil.Abim evli barklıdır.Çoluk çocuğu var.Sorumluluğu var.Ben ise bekarım.

Ve gece olunca bir buğday çuvalını sırtına alır abisinin ambarına gizlice bırakır döner.Sabah olur bu sefer diğer kardeş şÃ¶yle düşÃ¼nür.

- Mahsulü böyle paylaşmamız doğru değildir.Benim bir yuvam var.Düzenli bir hayatım var.Kardeşim ise bekar.Eşya alacak evlenecek.Gece olur bu kardeş te sırtına bir çuval buğday alır gizlice kardeşinin ambarına bırakır.

Bir gün kardeşler ambara bakarlarki ambarda hiçbir eksilme yok.Çok şaşırırlar.Yine gece olur abi ve kardeş yine birbirlerinin ambarlarına götürülmek üzere sırtlarına birer çuval buğday alıp ilerlerken yolda çarpışırlar ve birbirlerine baktıktan sonra sıkı sıkı kucaklaşırlar.

İşte sevginin sonucu.Bizler birbirlerimize kin güderek bir yerlere varamayız.Bizler kardeşlerimizi kendi nefsimizden önce düşÃ¼neceğiz.Seveceğizki sevilelim.Peygamberimiz (S.A.V)buyuruyorki: "Sevdiğin kardeşine seni Allah rızası için seviyorum de."

Professional Uyghur!
15-08-06, 03:04
bir waqitlarda dadisidin qalghan yerge bir nerse terip jahandarchiliq qilidighan 2 aka-uka dixqanlar barken. terighan bughdayliri mol hosulliq boptu. bughdaylarni yighishturup ozlirining ambargha yighiptu. hemme nersini teng bolushuptu. likin u kunisi ukisi kichide uxliyalmaptu. ukisi oylaptuki, akamning oyi bar, baliliri bar, mesuliyiti kop. men bir boytaq. shunga men akamgha koprek berishim kirek. shuning bilen ukisi kichide oyghinip, ozining ambiridin bir taghar bughdayni yudup, akisining ambirigha toshup qoyuptu hem oyige kirip kitip uxlaptu. qizziq yeri, shu kunisi akisimu oylaptu; mening oyem hem balilirim bar, ukamning texi ailisi yoq. ukam oyige seremjan elishi kirek, toy qilishi kirek. shunga ukamgha koprek berishim kirek. akisi kichide qopup bir taghar bughdayni ukisining ambirigha yotkep qoyuptu. bu ikki aka-ukining oyliri hem xiyalliri shundaq otuptu. emma bir mezgildin kiyin qarisa her ikkisining ambarlirida kemlep kitish digen nerse mewjut emes. shuning bilen her ikkisi heyran qaptu we yene kichiside bir birining ambirigha bughday yudup toshiwatqanda, kichide putliship kitip toxtaptu we bir biri bilen quchaqlishiptu.

mana soyguning netijisi shundaq. bir birini aldap hich nersige erishkili bolmaydu. bashqilarni ozimizdin burunraq oylishimiz kirek. biz bashqilarni soysek, bizmu soyilishke erisheleymiz. shunga peyghamber eleykisalam; "ozeng yaxshi korgen qerindashliringgha seni Allah raziliqi uchun soyimen digin" digen.