PDA

View Full Version : Patigul Ghulam xanimnig xeti kemal Kılıçdaroğligha yetküzüldi

Unregistered
26-01-13, 09:50
jesur Ana patigul Ghulam xanimning RFA radiyosi arqilik Kamal Kiliçdaroghligah xitap qilip oqughan ochuq xeti UHA teripidin Türkchileshtürülüp Cumhuriyet Xelq Partiyesi Bashqarmisigha yetküzüp berildi:
mektupning bir kopyesi:

Urumçi’den Yürekleri Dağlayan Mektup

Geçtiğimiz hafta Çin ziyareti sırasında Doğu Türkistan’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştiren ana muhalefet CHP’nin Lideri kemal Kılıçdaroğlu’nun birkaç saatlık Urumçi ziyareti nın perde arkası Uygur Haber Ajansı tarafından aralanmaya devam ediyor.

Geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ziyareti sırasında göstermelik için sakallı ve takkeli Uygur köylüleri Urumçiye toplayıp Erdoğan’ın karşısına dizmek suretiyle göz boyayan Çin hükümeti bu sefer Kemal Kılıçdaroğlunun ziyareti sırasında çok sayıda Uygur Türkünü ziyaret alanından uzaklaştırdığı ortaya çıktı.
İşte Dünya Uygur Forum tarafından yılın Annesı ödülüne layık görülen ve Çin’in ateş çemberi içinde olsada cesurca Çin’e meydan okuyup Amerikadan yayın yapan Özgür Asya radyosuna telefonla demeç veren Annenin dünya ya seslenişi:

Türk Lider Kemal Kılıçdaroğlu’na Açık Mektup

Sayın kemal Kılıçdaroğlu: Yurdumuz (D.Türkistan)’a hoş geldiniz!
Gelmenize çok sevinmiştik ama sevincimiz kursağımızda kaldı, başımıza gelenleri bir bil bilseydiniz; siz Urumçi’yi ziyaret etmekte olduğunuz günlerde benim gibi binlerce evladı tutuklu anne ve çocukların göz yaşları sel olup aktı.
Dün ,Televizyon haberlerinden izlediğime göre; Çin Hükümeti size D.Türkistan’daki Müslümanlara ve onların dini özgürlüklerine saygılı olduklarını iddia etmiş ve Üniversite de doktora ünvanı vererek gönlünüzü almaya çalışmış. Sayın Kılıçdaroğlu bilin ki bunların hepsi palavra ve hepten yalan.
Bizim burada insan haklarından söz açmak imkansız, hakkı – doğruyu ve adaleti haykırmak asla mümkün değil. Gerçeği söyleyenler içeriye atılıyor,kayboluyor ve öldürülüyor, Çin Hükümeti bizi yer yüzünden tamamen silmeye çalışıyor,çünkü bunlar bizim toprağımızı sevdi ama bizden nefret ettiler,onların gözüne diken gibi gözükmekteyiz,öcü gibi algılanmaktayız.

Sayın Kılıçdaroğlu: sizin kılıç gibi duruşunuzdan iftihar hissettim,tüm Uygurlar sizden gurur duydular. Size Allah C.C esenlikler versin!
Siz Urumçi’ye inip lüküs 5 yıldızlı otelde istirahat ettiğiniz dakılalarda ben sabahaha kadar uyumadan mübarek Cuma gecesi seccademe başkoyup Allah’tan bu Kafir (Çinlilerin)evlatlarımı bana geri vermesi için yakarayordum.
Bizi Bunlar (Çin ve Çin Devleti) çok ezdiler,çocuklarımızı yakalayıp götürdüler,benim oğlumu 4 yıldır vermiyor, ölümü , dirimi? Diriyse Hangi hapishanede tutuluyor? Bilgi vermiyor.Çocuklarımızı hapse atmayın demedik,ne yapsan yap! Bilgi ver dedik,bunu da ifade etmemizi engelliyor.konuşursak içeriye atiyorlar,Urumçi den git diyorlar...
Kılıçdaroğlu Efendim:sizin ziyaretiniz sırasında ben 3 çocuğumla birlikte kendi evime 3 gece –gündüz hapsedildim,17 ocaktan 19 ocağa kadar kapının önünde 10’a yakın Polis arabası ,evimin içindeyse 4 polis memuru bizi dışayıra çıkarmamak için nöbet tuttu.
Evden fırlayıp dışarıya çıkan kızım Mihrigül’ü Çin Polis Başkomiseri Lı jian bileğinden tutarak avluda yerlere sürükledi,iki oğlum üstüne çuvallanınca diğer polisler araya alıp dövdüler.biz çaresiz ve sahipsiz kaldık,kaybolan büyük oğlum imam Muhammet ali’nin akibetini araştirip iz sürdiğüm için başıma bunlar geliyor.

Sayın kılıçdaroğlu:siz bizi görmeye gelmişmiydiniz yada yakmayamı? Biz gerçekten yandık;
Sadece ben değilim başına bela yağan,kocası kaybolanlardan Turdihan, Meryemnisa,Aypaşa üçü toplam 7 çocuğuyla Bahuliang hapishanesine kapatıldı,buna benzer karakol ve evlerinde alikonulanlardan 30 kışıyı biliyorum.Çin Hükümeti, bunları bize başta siz ve Türk gazetecilerle buluşmamamız için yaptı.
Biliyorum;sizin bu olup bitenlerden haberiniz yok,aslında söylemek istediğim çok şey var hangi birini anlatacağımı bilemiyorumv,patlamak üzereyim, ben bu zulme alıştım, defalarca dayak yedim ,içeriye atıldım ve aşağılandım,artık başıma geleceklerinden hiç korkmuyorum,ama asıl korkum çocuklarımım ve çocuklarımızın bu zulme alışmalarıdır.
Son isteğim:Biz Uygur Türklerine elinizden gelen ilgiyi göstermeniz ve sahip çıkmanızdır,elinizden bir şey gelmiyorsa yetkili mercilere iletin! Bizi bunlar(Çin)in elinde yalnız bırakmayın! Hür dünya ya sesimi duyurun ,orada insan hakları denen bir olgu varmış.

Hürmetlerimle
Fatigül Gulam
(Evladı Çin Devletince Yutulan Bağrı yanık bir anne)
Urumçi –Doğu Türkistan

http://www.uygurunsesi.com/?mxz=haber&hid=1476

Unregistered
30-01-13, 08:51
ejiba Turkiyediki teskilatlar bu hetttin paydinalganmidu?

Unregistered
03-02-13, 10:23
Oghli turmide bir ana bir dolet bashliqining bir partiye rehbirining oghlini qutuldurup qoyodighanliqigha ishenmeydu.anini umitlendurgen nerse oghligha bolghan mihri shepqet.