PDA

View Full Version : Turklerning munaziriliridin bir maqale

Unregistered
11-06-11, 20:42
Qizziqip kochurup qoyghuchi,; IHTIYARI MUHBIR : MEKKE

Çerkes Ethem'in, durumu ayrı bir tartışmanın konusudur. En azından hayatında bir kere bile olayları Ethem Bey'in ağzından dinlememiş (bkz Çerkes Ethem; Anılarım kitabı) kimselerin getirdiği ithamlar, Ethem Bey'in hayatı ve neler yaptıkları göz önüne alınmadan yapılan yorumları hatalı bulsam da başka birşey anlatmak istiyorum.

Ethem Bey diyelim ki hain. Bu "Çerkes İhaneti" ya da Çerkesler'in ihaneti gibi bir başlık mı teşkil eder ? Pardon da ben şimdi asgari 50 tane ünlü Türk sayarım , milli mücadeleye karşı İngilizler ve Yunanlılar'la birlikte çalışan. Yok ben yanlış okumadıysam, bu ülkenin son padişahı da bunların arasındaydı. Yok yine yanlış hatırlamıyorsam, Atatürk'e düzenlenen başarısız 1929 suikast girişiminden sonra, idam edilen, yurt dışına kaçan, Ata ölene kadar yurda dönemeyen baya ünlü Türk vardı.

Bu da "Türkler'in ihaneti" mi oluyor ?

Bana söyler misiniz , milli mücadelenin komutanlarından ne kadarı çerkestir ? Milli mücadele sırasında Atatürk'ün yakın korumaları hangi etnik kimliktendir ? Kuvay-ı Milliye şeflerinin ne kadarı çerkestir ?

Benim anlamadığım başka bir konu da ? Anadolu Türkleri'nin nasıl "saf türk" ve "saf kan" muhabeti yapabildikleri. lım;

Türkler; Orta boylu, çekik gözlü, çıkık elmacık kemikli, kızıl tenli bir Orta Asya kavmidir. Binlerce yıldır kapalı toplumlar halinde yaşayan Türk boylarının bugünki görüntüsü ilk olarak Çin'li kaynaklarda sözü edilen Türkler'in görüntüsüyle aynıdır. Çünkü binlerce yıldır, kapalı toplumlar olarak yaşamışlardır. İç evlilik yapmışlardır. Genetik alışverişe girmemişlerdir. Oba, aşiret kültürü hakimdir.

Şimdi, bu arkadaşların ellerine bir ayna alıp, bir özbeğe, türkmene, kırgıza, kazaka, moğola ne kadar benzediklerine bakmasını rica ediyorum. Birde bir trabzon'lunun bir gürcü'nün fotoğrafını alıp aynada kendisiyle kıyaslamasını, bir Edirne'linin, bir bulgar'ın fotoğrafına bakıp aynada kıyas yapmasını, bir Hatay'lının, bir Suriye'linin, fotoğrafını alıp aynada kıyas yapmasını.

Yahutta genel olarak, bir gürcüye, bir ermeniye, bir aceme, bir çerkese, bir araba, bir bulgara mı yoksa bir moğola, bir özbeke, bir kırgıza mı daha çok benzediklerini herkesin düşünmesini istiyorum.

Türkler Anadolu'ya Oğuzlar'la girdi. Oğuzlar'a ait kabartmalar, heykeller, tasfirlere bir bakın. Sonra şimdi ki görüntünüze ? Farkın sebebi ne ? Yoksa Türkler, Anadolu'da yaşaya yaşaya evrim mi geçirdiler ? Bunu iddia edecek olan varsa, bir kaç bin yılda olmaz öyle şey ?

Bu insanlar Anadolu'ya girdikten sonra, nasıl bugün ki Sivaslılara, Edirnelilere, Trabzonlulara dönüştü ?

Hiç boşuna kendinizi kandırmayın. Anadolu'da yaşayan herkes, biraz türk, biraz kürt, biraz acem, biraz rum, biraz ermeni, biraz arap, biraz rumdur. Irk esasına göre değil, din esasına göre yaşayan bir kültürde. Müslümanlığı kabul eden ya da ettirilenlerle, Türk boyları genetik olarak birbirine karışmıştır. Kız almış, kız vermişlerdir. Müslümanlığı kabul eden Rumlar Türk, hristiyanlığa geçen Türkler, Rum olmuştur (Türkopoller).

bir odaya, üç Gürcü, üç Trabzonlu koyun, ayırt edene ödül veririm.

bir odaya üç Arap, üç hataylı koyun, ayırt edene ödül veririm

bir odaya üç Anadolu Türk'ü, üç Ermeni koyun, ayırt edene ödül veririm.

bir odaya üç Bulgar, üç Edirne'li koyun ayırt edene ödül veririm.

Kısaca, "saf türk" muhabeti yapacak Anadolu Türk'ü, eline ayna alsın bir baksın şöyle.