PDA

View Full Version : Oylighanlirimni Yazghim Keldi [ 17 ]

IHTIYARI MUHBIR
02-11-09, 12:34
BIZ BAYRAQSIZ MILLET EMES

Biz Mekkilikler her yili Ramazan we hej mewsimliride wetendin hej we umre uqun Mekkege kelgen hajilirimiz bilen koruxup,salamlixip, azdur-koptur bolsimu weten we millet hesritimizni kandurup turimiz.elbette bu her yurtlardiki Uyghurlar uqun mumkin bolmaydighan bir behit,bir imkaniyet,

Wetendin yengiliklarni ukup turimiz, .yurtimizda yuz beriwatkan ehwallardin hewerdar bolup turimiz.her yurttin kelgen insanlirimiz bilen koruxup ,ularning qiray-xekilliridin,gep-sozliridin,til-xiweliridin,bu kixilerning yurtimizninmg kaysi yeridin ikenlikligini asasen periklendureleymiz.

Yekin urugh-tughkanlirimiz,tonux-bilixler izdep kelip koruxup turidu.ix kilip bezide ozimizni yurtimizning texidiki yurtimizda yaxawatkandek hes kilimiz,mana bu yil ramazanda Mekkige 4500 din artuk Uyghur umre we hejge keldi.ramazandin keyin yene 500 din artuk Uyghur Pakistan yoli arkilik hejge keldi we keliwatidu,bular peket oz aldilirigha gheyri resmi hejge kelgenlerdur,resmi hejge kelidighan hajilarning sani bu yil putun hitaydin 9500 haji imix, elbette buning hiq bolmisa 4000 i Uyghur hajiliridur,dimekki bu yil hejde arafatka kolida kizil hitay pasaporti bar Uyghur haji namzatliridin tehminen 10000 kixi toplinidu.bularning ahiri 2-ayning ahirliri aran yurtimizgha kaytip ketip bolalaydu.belki qet-ellerdiki Uyghurlar heremni korsitidighanTV kanallirida dikket kilghan bolsanglar kerek, ramazan bilen hej arilighidiki mana muxu box aylarda mesdil el-heremning iqide asasen Uyghurlar korundi,bumu Uyghur milliti uqun bir xerep." Karghuni kozidin ayrighan hudayim, hasisidin ayrimaptu " diginidek,yurtimizda bunqilik haru-zarlikka kalghan bu millet, heremde bek eziz otiwatidu,Uyghurdin baxka milletler ramazanda Mekkige umrege kelip ket,iyen hejge kelip kalalmaydu,

Bedewletning tekkisidin baxka yene bir tekkini kiragha elip hajilirimizni yerlexturdi,tehminen 1500 ge yekin kixi mana bu ikki tekkide bikarlik yetip kopup uq wakit tamak tekkidin otiwatidu,kalghanliri oz aldilirigha hususi oy kira kilixip olturuxiwatidu,nahayiti erkin, halighan wakitlirida halighan urugh-tughkanliri bilen koruxip oylirige berip mehman boluxup hem ibadet,hem ziyaret kilixip kongulluk kunlerni otkuzixiwatidu,

Amma bu erkinlik omek bilen hejge kelgen hajilirimiz uqun mumkin emestur,bu ehwallarni men aldinki bir makalemde yezip otup ketken idim.mana xundak erkin hajilirimizdin bex erkek ikki hatun tonuxlirimiz bugun oyumde mehman boldi.

Dua salam kilixkandin keyin,taghdin-baghdin sohbetlextuk we ularning arisidiki birsining kozi yoghan kilip ramkigha elip koyghan ay-yultuzluk kok bayraghimizgha quxti,:" bu Turkiyening bayrighi ohximamdu,?"

soalgha soal bilen jawap berdim," silerqe nerning bayrighidek kilidu,?"

bir az turghandin keyin iqidin birsi: "Turklerning bayrighi yerimi kizildek turatti," didi.
Turkiyening bayrighini nerde korgen idinglar,?

Turkler koqida koturixiwaptughu,""
Gep-soz kilmay turdum,Bir az jim turghandin keyin iqidin birsi " Turklerning bayrighining yerimi kizildek turatti," didi.

Bir az heyran bolup karap turghandin keyin ,Bu bizning bayrighimiz didim we bayrakning hikayesini sozlep berdim.hayatida hiq kormigen iken, hetta hiq anglimighan iken,

" Biz bayraksiz millet emes,bizning baxka kandaxlirimizdin burun yoktin bar kilip tikligen mana bu mukeddes ay yultuzluk kok bayraghimiz bar,amma hitaylar bizge mana bu bayrakni untulduriwatidu, biz musulman Uyghur milliti weten iqide we sirtida eng baxta dinimizni biliximiz kerek,andin kalsa wetenimizni biliximiz kerek, uruk-ejdadimizni biliximiz kerek, we xundakla bu uluk we mukeddes ay yultuzluk kok bayraghimizni biliximiz kerek,

Wetende nadan helkimiz bizning bayrighimiz dep bilip kelgen u kizil bayrak, hitayning bayrighi ,bizning emes,u bayraktiki kizillik, baxta ghoja niyaz haji, sawut damolla we baxka tarihtiki hitaylar terepidin olturulup xehit kilinghan Uyghur xehitlirimizning kanigha milanghan kan renggidur, u kizil bayraktiki bex yultuzning qongi hitay milliti, tort dane kiqigi baxta Uyghur milliti we baxka gheyri hitay milletlirining belgisidur,yani biz qong siler kiqik, biz ustun siler pes, biz hakim millet,siler mehkum millet,niyitinglarni bizge sadaket bilen karatmisanglar silerni olturup keninglarda bayrighimizni yene tehimu bekerek, kizilgha boyaymiz digenlik bolidu,xuning uqun hitaylarning bayrighining renggi kizil. " didim.lam-jim diyixmey xuk olturuxti,ehwal bek eqinixlik,

Endi qet-ellerde yaxawatkan Uyghurlardin muxu makaleni okughanlar oz-ozimizdin sorap bakaylik,biz bu mukeddes bayrighimizni kanqilik, bilimiz,?kanqilik kedirleymiz,?oyimizde yaki ixhanelerimizde barmu,? Tatmilarda saklinighlikmu,? Yaki tamgha esighlikmu,?olgende oz bayrighimni tabutumning ustige yepinglar dep balalirimizgha wesiyet kildukmu,? Bayraghimizning kedir-kimmetini balilirimizgha kanqilik ugiteliduk,?mana muxu soallargha jawap bersek yuzde kanqe alimiz, alghan nispetimiz, bizning bir-birimizdin ustunligimizning olqimidur.her bir Uyghur buni bilixi xert.

NOT: Men bu makalemni rozi heyt kunliri yazghan idim, her sebebler tupeylidin bugunge kaldi, okughuninglargha rehmet.

IHTIYARI MUHBIR : MEKKE