PDA

View Full Version : Uygur Kardeşlerimize Selam olsun-Greetings from Turkey!

oghuz
26-09-09, 20:42
Uygur kardeşlerimize selam olsun.. Bizler her zaman sizin yanınızdayız! Yaşasın Bağımsız Doğu Türkistan, Yaşasın Uyguristan! Yaşasın Rabiya Kadir! Yaşasın Türk Birliği!

Greetings from Turkey to our Uyghur brothers. We support you every time! Long Life to Free East Turkestan-Uyguristan! Long Life to Rebiya Kadeer! Long Life to Turkic brotherhood!

www.turania.org

Unregistered
27-09-09, 00:01
men bezi bir muhim digen nersilerni post kilay digentim, kandak post kilidu ? dep bersenglar boptiken

Unregistered
27-09-09, 01:47
Thank you so much kardas,

Uyghur turkleri we turkiye turkleri bir helq. We always appreciate support from from you. Long live our brotherhood!

Unregistered
01-10-09, 13:19
Oktay Trkmenaylı

Bizim kadar kendi tarihine, kltrne ve su andaki cografyasina yabanci olan baska bir millet var mi?

Eminim ki, simdi anlatacagim olay, Trkiyede yasayan her gney Azerbaycanlinin basina gelmistir:

rnegin Trkiyenin her hangi bir yerinde bir Trkiye vatandasindan adres soruyorsunuz ve karsinizdakine siveniz biraz degisik gelince (1925ten beri Trkenin okullarda yasaklanmasini da gz nnde bulundurursak, bazi Trkiyeli dostlarimiza gre bozuk bir sive olan gney Azerbaycan Trkesinin su mevcut seklide bile yasayabilmesi gerekten bir mucizedir!)

Ve hemen ardindan her zamanki diyalog basliyor:

Pardon siz nerelisiniz?

Gney Azerbaycanliyim.

ylemi? Azeri misiniz?

Hayir, efendim, Azeri degilim, gney Azerbaycan Trkym!

- Bakuden misiniz?!

Evet, anlasildi, tarih dersi baslamistir!

1825yilina dnyorum ve o tarihte su an Iran adlanan cografyaya hakim olan Karakoyunlu Kaar devletinin terkibinde, yari bagimsiz olan birlesik Azerbaycanin, arlik Rusyasi ile sren yillarca savastan sonra, Araz Nehiri sinir alinarak nasil fiilen iki paraya blndgn, ve kk blm olan, kuzey Azerbaycanin Rus hakimiyetinde, teki esas ve byk para olan Gney Azerbaycan ise Trkmen Kaar devleti terkibinde kaldigini ve bu blnmenin gnmze kadar devam ettigini (Gney Azerbaycan da 1925ten sonra Kaar Trk devletinin yikilmasindan sonra, fiilen Farslarin egemenligi altina gemistir) ancak 1990li yillarin basinda Sovyetlerin paralanmasi ile birlikte, kuzey Azerbaycanin bagimsizligina kavustugunu

Anlatmaya basliyorum!

Yani Iranli misiniz?

Hayir, efendim, Gney Azerbaycan, Iran adli lkede 1925ten bu tarafa hkim olan Farslarin isgali altindadir.

Iranda ne kadar Azeri var?

Efendim, Iranda bir tane bile Azeri yok! Iranda 35.000.000 Azerbaycan Trk var!

Bizim vatandas belli ki ok sasirmis!

Ama ne fark eder ki?

ok fark eder! nk Azerbaycan bir cografya ismidir, millet degil, Azeri szcg ise, ilk defa olarak, tarihin en azili Trk dsmani Stalin, daha sonra ise hasta beyinli Iran-Fars sovenistleri tarafindan, Azerbaycanlilarin Trklk suurunu yok etmek, unutturmak iin uydurulan sahte bir kimliktir. Emin olun ki eyer Ruslar, Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardi, burada da egeli, ne bilim Karadenizli ve Izmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya alisirdilar.

Kendi kendime:"Ah, Yakup kadri ah! Simdi seni bir az anlamaya basladim, diyorum.

Ne ise vatandasimiz iyicene meraklanmistir anlasilan:

Iranda ne kadar Trk var ki? (hele skr Trk dedi!)

35.000.000

Ne? 35.000.000 mu? Iranin ne kadar nfusu var ki?

70.000.000 efendim!

Allah, Allah o kadar var mi ki?

Var efendim!

Ne ise ki simdilik Azeri degiliz Trkz konusunda anlasmis gibiyiz. Tabi simdi vatandasimizin birde Iran meraki sarmistir.

Arapa biliyor musun?

Hayir, efendim, bilmiyorum.

Ama nasil olur, Iran Arap degil mi?

Hayir, efendim Iranda Resmi dil Farsadir (Acemcedir). Iranda ancak sizin Harran, Viransehir ve Hatayiniz kadar Arap kkenli var ve ya yok!

Evet, bir az yoruldum, ama bir Trk vatandasinin daha, dogu sinirina bitisik 35.000.000 millettasini kesif etmesini sagladigima gre mutluyum

Hayir! Insanimiza, Vatandasimiza kizmaya, darilmaya hi ama hi hakkimiz yok!

nk onu yneten ve ynlendiren sistem, onun evresini, dnyasini, dogal uzantilarini, ulu bir milletin mensubu oldugunu Anlamasini engellemistir.
Peki, nedir bu sistem? Nerededir bu gerek sandigimiz hayali matrix?

-ynlendirilmis gayri milli medya

Trk devletini ve toplumunu Hitit ve Bizans uygarliklarinin kltrel mirasisi olarak takdim eden egitim sistemimiz.

deve kusu politikasi diye yanlis yorumlanan yurtta sulh cihanda sulh ilkesi

Insanlik tarihinin en yce cihangir milletlerinden olan Trk varligini, Atatrk milliyetiligi gibi dar ve soyut bir kavrami kullanarak Ardahan ile Edirne arasinda hapis eden zihniyetler (ve ondan sonra da Kerkk elden gitti gidiyor diye dvnen bir zihniyet, peki adama sormazlar mi 80 yildir kis uykusuna mi dalmistiniz beyler?)

ve son zamanlarda Trkiyeli ve Trkiyelilik safsatasi

Evet, bu lke Trk milliyetisi rahmetli Ebulfez Eli Bey'e Ekselans ne gzel Trke konusuyorsunuz, nereden grendiniz? diye soran dis isleri bakanlari da grd!

Karabagdaki Trklere Ermeni canileri tarafinden soykirima maruz karirken,"Onlar sia biz Snni, onlarla Iran ilgilensin" diyebilen cumhurbaskanlarini grd bu lke!

Aklima sair Fuzulinin o meshur dizeleri geliyor:

Dost b-perva felek b-rahm devran b-skn
Dert ok hem-dert yok dsmen kavi tali zebun

Evet, bizde dis Trkler olarak, Trkiyeye ilk adim bastigimizda buradaki aci gereklerle yzlestik. Ama ne yazik dertlerimizi dinleyen, bizimle yrek birligi olan burada dava yoldaslarimizi da en az bizim kadar dertli oldugunu grdk:

Ya, biz de bu lkede Trklk davasi veriyoruz, Trkiye zaten su anda Trk olmayan veya Trklk suuruna sahip olmayan bir zmre tarafindan ele geilmeye alisiliyor. Biz, Trkiyeye deki Trk milliyetileri olarak siz, dis Trklerin ektigi acilari anliyoruz, ama biz de burada kendi canimizin derdine dsmsz

Evet, kandaslarim, lkdaslarim, kardeslerim, candaslarim, dava yoldaslarim, sizde haklisiniz ne yazik ki, hem de ok haklisiniz.

Sair Feridddin ATTARin dedigi gibi: Dost kt gnde belli olur. Iyi gnlerde ise yzlercesi bulunur.

Siz Trk milliyetileri, siz lkcler, bizim zor gn dostumuz oldunuz. Bugn belki sinirlarimiz birlesmeyebilir, ama kesinlikle gnllerimiz birlesmistir.

Biz Gney Azerbaycan Trk milliyetileri olarak, Tebrizde, Urumiye ve Sulduz'daki bozkurt tek isildayan, umut, iman ve azim dolu gzleri Karstan Edirneye, aziz Trkiyemizin her yerinde grdk. Bozkurt bayraklarinin dalgalandigi o mukaddes ocaklarda, gney Azerbaycan yasiyordu, vallahi, inanin ayni dsnceler, ayni yzler, ayni sadelik, ayni hulus hatta ogu muhabbetler bile aynidir. O ocaklarda Sah Ismail de var, Yavuz Sultan Selim de var,
Sultan Uzun Hasan da var, Hazret-i Fatih de var, Enver Pasa da var, Gazi Mustafa kemal Pasa da var, evet hreganli da oradadir her zaman...

Elbette bir gn dirilir eski beyler

Yine kili kusanir tarihteki pasalar

Aklima yakin tarihimizde yasanan bir olay geldi:

Birinci dnya savasinda Ruslarin destekledigi Ermenilerin, kuzey Azerbaycanda Trk kiyimina baslamalari zerine, Halil pasa komutasindaki Osmanli ordusu (Kafkas Islam ordusu) birlikleri Bakye dogru yola ikarlar.

Halil Pasa ve komuta heyetini tasiyan tren, Bakye iki saat uzaklikta bir tren istasyonunda dinlenme molasi vermek iin durur. O anda Halil pasanin bulundugu mekana elinde sazi ile bir Azerbaycanli Asik gelir ve almaya baslar:

Trenler vagon vagon asker tasir Bakye

Asik bir iki defa bu dizeleri tekrar ettikten sonra, artik nerede ise btn gc ile haykirarak:

- syle Halil pasa Allah askina bunda ne is var?

Bunun zerine Halil pasa ayaga kalkarak cevap verir:

- Bugn Bak, yarin Taskent sonraki gn ise Urumi!

NE OLACAK! BU ISIN SONUNDA TURAN VAR

Biz de o byk pasayi saygi ile anarak, diyoruz ki: Bugn Ankara, yarin Kerkk, bir sonraki gn ise Tebriz

Evet, NE OLACAK BU ISIN SONUN DA TURAN VAR

yazi alintidir!