PDA

View Full Version : Uyghur bayrağı hakkında

oguzh
26-09-09, 12:16
Daha önce burada Gökbayrak'ın tarihi ve ilk kullanıldığı gün hakkında bilgi rica etmiş,
ve Türkiye bayrağına olan benzerliğe dikkat çekmiştim.
Kimseden bir cevap gelmeyişi bir tarafa bir milletin kullandığı bayrağın tarihini merak etmemesi,hele milletini seven insanların bu konu hakkında söyleyecek birşeyleri olmaması elbette düşündürücüdür.
Uyghur Amerikan Cemiyeti web sitesindeki resimlere merak edip bakmamıştım çünkü Allah'a şükür 1989 dan sonra oralara gidip epey döküman-kitap,resim,video ..vs. kendi kişisel arşivim için toplamıştım.
Bugün 'East Turkistan Republic' isimli resim albümüne belki tesadüfen tarihi belgelere rastlarım diye bakmıştım.
Bu albümün 3.sayfasında bayrak diye bir resim var ve hilali solda yıldızı sağda olan bu bayrak resmi hiç de Gökbayrak'da kullanılan ay yıldıza benzememekte.
Yine 10.sayfada 1940'lı yıllarda neşredilen 'Tangnuri' isimli gazetede başlığın yanında bir ay yıldız var herhalde bu da bayrak niyetine gazete ismi yanında kullanılmış.

Sadece bu iki resim bugün Doğu Türkistan bayrağı olarak kullanılan ve Türk bayrağına tıpatıp benzeyen bayrağın 1940 lı yıllarda oralarda kullanılmadığını ortaya koymaktadır;
zaten Türkiye bayrağı da 1920lerde yeni kurulan cumhuriyet için tasarlanıp ölçüleri kanun ile tesbit edilmişti.

Gökbayrağın Uyghurlara maledilmesi 1950li yıllarda Türkiye'ye göç eden rahmetli Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin vasıtası ile olmuş gibi gözüküyor.

Tabii tarihi kaynaklarda bugünkü şekli ile Gökbayrak kayıtları var ise bunları ortaya çıkartmakta fayda vardır.Tarihi zengin olan memleketimizde binlerce yıl öncesi kayıtlara şahid olmaktayız,son yüzyıl içinde kullanılan Doğu Türkistan bayrak kayıtlarına ulaşmak zor birşey olmasa gerek.

Sayın Kurban Veli veya Nebican Tursun beyler mesleki birikimleri sebebi ile herhalde bu soruları cevapsız bırakmazlar;

İnşallah.

saygılarımla,

oguzh

oguzh
26-09-09, 12:23
Aşağıdaki yazıyı yazarken önemli bir hata yapmışım ,(özür dilerim)

Uyghur bayrağında hilal sağda yıldız solda resmedilmiş,

yani bugün kullanılan bayrağa hem yerleştirme olarak benzememekte,

hem de 1940 larda kullanılan ay bugünkünden daha farklı.

Uyghur American Association -web sitesi sağ alt köşede memleketten resimler bölümünde,

Doğu Türkistan Cumhuriyeti (East Turkistan Republic) isimli albümde sayfa 3 ve sayfa 10 da bu bayrakların resimleri var.

İlginçtir yüzlerce resim arasında hiç bayraklı resim yok !

saygılarımla,
oguzh

Daha önce burada Gökbayrak'ın tarihi ve ilk kullanıldığı gün hakkında bilgi rica etmiş,
ve Türkiye bayrağına olan benzerliğe dikkat çekmiştim.
Kimseden bir cevap gelmeyişi bir tarafa bir milletin kullandığı bayrağın tarihini merak etmemesi,hele milletini seven insanların bu konu hakkında söyleyecek birşeyleri olmaması elbette düşündürücüdür.
Uyghur Amerikan Cemiyeti web sitesindeki resimlere merak edip bakmamıştım çünkü Allah'a şükür 1989 dan sonra oralara gidip epey döküman-kitap,resim,video ..vs. kendi kişisel arşivim için toplamıştım.
Bugün 'East Turkistan Republic' isimli resim albümüne belki tesadüfen tarihi belgelere rastlarım diye bakmıştım.
Bu albümün 3.sayfasında bayrak diye bir resim var ve hilali solda yıldızı sağda olan bu bayrak resmi hiç de Gökbayrak'da kullanılan ay yıldıza benzememekte.
Yine 10.sayfada 1940'lı yıllarda neşredilen 'Tangnuri' isimli gazetede başlığın yanında bir ay yıldız var herhalde bu da bayrak niyetine gazete ismi yanında kullanılmış.

Sadece bu iki resim bugün Doğu Türkistan bayrağı olarak kullanılan ve Türk bayrağına tıpatıp benzeyen bayrağın 1940 lı yıllarda oralarda kullanılmadığını ortaya koymaktadır;
zaten Türkiye bayrağı da 1920lerde yeni kurulan cumhuriyet için tasarlanıp ölçüleri kanun ile tesbit edilmişti.

Gökbayrağın Uyghurlara maledilmesi 1950li yıllarda Türkiye'ye göç eden rahmetli Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin vasıtası ile olmuş gibi gözüküyor.

Tabii tarihi kaynaklarda bugünkü şekli ile Gökbayrak kayıtları var ise bunları ortaya çıkartmakta fayda vardır.Tarihi zengin olan memleketimizde binlerce yıl öncesi kayıtlara şahid olmaktayız,son yüzyıl içinde kullanılan Doğu Türkistan bayrak kayıtlarına ulaşmak zor birşey olmasa gerek.

Sayın Kurban Veli veya Nebican Tursun beyler mesleki birikimleri sebebi ile herhalde bu soruları cevapsız bırakmazlar;

İnşallah.

saygılarımla,

oguzh

Unregistered
26-09-09, 12:42
Aşağıdaki yazıyı yazarken önemli bir hata yapmışım ,(özür dilerim)

Uyghur bayrağında hilal sağda yıldız solda resmedilmiş,

yani bugün kullanılan bayrağa hem yerleştirme olarak benzememekte,

hem de 1940 larda kullanılan ay bugünkünden daha farklı.

Uyghur American Association -web sitesi sağ alt köşede memleketten resimler bölümünde,

Doğu Türkistan Cumhuriyeti (East Turkistan Republic) isimli albümde sayfa 3 ve sayfa 10 da bu bayrakların resimleri var.

İlginçtir yüzlerce resim arasında hiç bayraklı resim yok !

saygılarımla,
oguzh

turkce okuma yazma bilen var bari.turkce yaziyorum.bayrak olayi uluslar arasi olchu ile tesbit edilen olay.olayin tarihla bir ilgisi oldugunu dusunmiyorum.mal edilmis olayi nerden cikti? arastirmaya hic gerek yoktur.

Unregistered
26-09-09, 17:30
sayin oğuz ben bir doğu türkistanliyim bilgiseyyarni kollanmasini bile bilmiyorum tarih ve başka konulardin pek bilgim yoktur,lekin bu tema benim dikkatimi çekti İNŞAALLAH ilerde bu sorunuz yanitsiz kalmaz.siz yazinizda türkiye bayrağinin bügünki şekli 1920-yillarda şu anki hala gelmiştir anlaminda bir şey yazmişsiniz,ben bundan 3 veya 4 seneler ünje bir türük iş adiminin çanakkal e savaşinda avustraliye askerliri teripidin ğanimet alinmiş bir türük bayrağini satin alip türkiyege getirdigini telvezur haberlerinde görmüştüm.sanrim ubayrakmu bügünki türük bayrağina pek benzimiyordu.bizim bu bayrağimiz 1933-11-12-künidiki DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM JUMHURİYETİDE elan kilinmiştir velekin bügünedek u bayrağimizin resimini ben görmedim lekin çinlilar teripinden neşir etilmiş atalmiş(shinjiang tarih materiyalliri) ismindiki kitapnin 17-sanida bizim bayrağimiz çok net bir şekilde tarife edilmiştir.sayghilarimla.

oguzh
26-09-09, 18:11
Çanakkale savaşı olduğu zaman Osmanlı devleti var ve ona ait başka kompozisyonda ayyıldızlı bayrak kullanılıyordu.Cumhuriyetin ilanından sonra yeni bir bayrak Türkiye için tasarlandı.Dolayısı ile Türk işadamı Osmanlı dönemine ait bir bayrağı almış ve bu bayrak günümüz Türkiye Cumjuriyeti bayrağına tıpatıp benzemez.

Şinjiang Tarih Materyalleri isimli kitap kaç tarihinde basılmış ?Sizde bir kopyası olduğuna göre o bayrak resmi ve tarihi ile ilgili bir yazı var ise lütfen burada yayınlayabilir misiniz ?

Sanırım bu konu bizim bu haberleşme sitesini takip eden tarihçi ve araştırmacılar için,
ya da bir milletin sembolü olan bayrak ile ilgili bilgiler umuma da faydalı bilgi olabilir.

Babam 1923 Kargalık annem ise 1930 Ürümçi doğumlu olup hafızaları çok iyi olmasına rağmen bu soruma cevap veremediler,o yüzden belgelere dayalı bilgi ,memleketimiz tarihini öğrenmede emin bir yol olarak görüyorum.

Doğu Türkistan Cumhuriyeti dönemi yakın bir tarih olduğundan o döneme ait bilgi ve belge toplamak ve/ya bulmak zor olmasa gerektir diye düşünüyorum.

Nazik cevabınız için teşekkür ederim.

saygılarımla,
oguzh

sayin oğuz ben bir doğu türkistanliyim bilgiseyyarni kollanmasini bile bilmiyorum tarih ve başka konulardin pek bilgim yoktur,lekin bu tema benim dikkatimi çekti İNŞAALLAH ilerde bu sorunuz yanitsiz kalmaz.siz yazinizda türkiye bayrağinin bügünki şekli 1920-yillarda şu anki hala gelmiştir anlaminda bir şey yazmişsiniz,ben bundan 3 veya 4 seneler ünje bir türük iş adiminin çanakkal e savaşinda avustraliye askerliri teripidin ğanimet alinmiş bir türük bayrağini satin alip türkiyege getirdigini telvezur haberlerinde görmüştüm.sanrim ubayrakmu bügünki türük bayrağina pek benzimiyordu.bizim bu bayrağimiz 1933-11-12-künidiki DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM JUMHURİYETİDE elan kilinmiştir velekin bügünedek u bayrağimizin resimini ben görmedim lekin çinlilar teripinden neşir etilmiş atalmiş(shinjiang tarih materiyalliri) ismindiki kitapnin 17-sanida bizim bayrağimiz çok net bir şekilde tarife edilmiştir.sayghilarimla.

oghuz
26-09-09, 19:36
benim bildiğim bilgi biz milli mücadele verirken uygur kardeşlerimiz bize manevi olarak destek olmuşlardır. Biz galip gelip cumhuriyeti ilan edince onlar da bizim bayrağımızı örnek alıp gök rengini vermişler ve Uygurların devlet başkanı Atatürk'e bir telgraf yolluyor. Gök bayraktan Al bayrağa selam olsun diye. Ama onların devletinin ömrü kısa oluyor, 2 yıllık bir devlet. Benim bildiğim bizden örnek aldıklarıdır mücadelemizi ve bayrağımızı..

Unregistered
27-09-09, 05:31
sayin oğuz u kitap şu anda bende yok emma başqilarda olabilir benje 80- yillarin ortalarinda yayim lanmiştir. yeni hatirama geldi, udönemde yani 1934- yillarde milliyetçi çin bilen anglaşmaya mejbur kaldiktin sonra ortak basilmiş DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM JUMHURİYETİ ne ait olduğu bir adet bakirdin yapilmiş para görmüştüm uparada bizim bayrağimiz bilen milliyetçi çi bayraği X şeklinde yerleştürülmiş halde idi.ben u parayi kimin elinde görmüştüm? bulduğum anda size haber verijem.
1944 teki jumhuriyetimizde her askiri birligin ayri bayraği olmuştur, bu bayraklarga ay ve yiltizlar değişik yerleştürülmüştur,bazi bayrağin alt tarefine u birligin adi yazilmiştir,siz ejeba bu bayraklarimu gördünüz?.
jumhuriyetlerimiz gerçekten yakin bir zamanda kurulmuştur lekin bu nijis çinlar şübheli milliyetçi,yurt deşi ile ilişkisi bar.devrimçi,bölüji diye,1970-yillardiki mao un medeniyet inkilabi diye ad verdigi 10 seneli vahşi harketide u belgiler,bilgiler insanlar,tarihlar inanilmas dericide yok olmuştur.
sayin oğuz istanbulda benim tanidik bir kişi var adi abdujelil turan tel-05324144055 belki size bu kişi yardemçi olabilir kendisi avru-asya araşturma vakpi başkani. sayğilarim ile.

Unregistered
27-09-09, 06:02

--------------------------------------------------------------------------------

benim bildiğim bilgi biz milli mücadele verirken uygur kardeşlerimiz bize manevi olarak destek olmuşlardır. Biz galip gelip cumhuriyeti ilan edince onlar da bizim bayrağımızı örnek alıp gök rengini vermişler ve Uygurların devlet başkanı Atatürk'e bir telgraf yolluyor. Gök bayraktan Al bayrağa selam olsun diye. Ama onların devletinin ömrü kısa oluyor, 2 yıllık bir devlet. Benim bildiğim bizden örnek aldıklarıdır mücadelemizi ve bayrağımızı

doğru söylüyorsunuz,yalniz o zamanda deyil şu an bile sizlerdin örnek aliyoruz.hani şu osmanli resimliri olan tablolar vardiya,osmanli askerliri savaş meydaninda bir kan gölü boyida duriyor masmavi samadaki ay ve yiltiz önündeki kan ğölünde gözükiyor.
eslinde islamiyettin ünje bin yillardir bizim bayraklarimizda kuş un,ejderhanin,kurt un başi, bay-bayanlarin baş şekli,arça resimi,...ler var idi bir ikki esir içinde bütün türük ve hetta islam milletleri hep bir-birimizi örnek almişizdir,takip etmişizdir.
bizim kurduğumuz DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM JUMHURİYETİ 2 yil deyil,1933-1937 arasi 4 yil , ikkinjesi 1944-1949 arasi 5 yil yaşimiştir. sayğilarim ile.

Unregistered
27-09-09, 08:23

--------------------------------------------------------------------------------

benim bildiğim bilgi biz milli mücadele verirken uygur kardeşlerimiz bize manevi olarak destek olmuşlardır. Biz galip gelip cumhuriyeti ilan edince onlar da bizim bayrağımızı örnek alıp gök rengini vermişler ve Uygurların devlet başkanı Atatürk'e bir telgraf yolluyor. Gök bayraktan Al bayrağa selam olsun diye. Ama onların devletinin ömrü kısa oluyor, 2 yıllık bir devlet. Benim bildiğim bizden örnek aldıklarıdır mücadelemizi ve bayrağımızı

doğru söylüyorsunuz,yalniz o zamanda deyil şu an bile sizlerdin örnek aliyoruz.hani şu osmanli resimliri olan tablolar vardiya,osmanli askerliri savaş meydaninda bir kan gölü boyida duriyor masmavi samadaki ay ve yiltiz önündeki kan ğölünde gözükiyor.
eslinde islamiyettin ünje bin yillardir bizim bayraklarimizda kuş un,ejderhanin,kurt un başi, bay-bayanlarin baş şekli,arça resimi,...ler var idi bir ikki esir içinde bütün türük ve hetta islam milletleri hep bir-birimizi örnek almişizdir,takip etmişizdir.
bizim kurduğumuz DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM JUMHURİYETİ 2 yil deyil,1933-1937 arasi 4 yil , ikkinjesi 1944-1949 arasi 5 yil yaşimiştir. sayğilarim ile.

sayin yazar arkadas,sizin ancak iki cumhuryetiniz var.cinlilerin olsa iki cumhuryeti var.simdi dusunun;toplam dort cumhuryet dolasiyor,eger tarixle ilgisi varsa tum bu olanlar tarix sayilsa,sinjan uygur ozerk bolgesidekiler hala mancurye olarak mi kalacak.sinjan,nin gecmisi dort cumhuryettin daha uzun.demek istedigim ,bayrak onlara ait.

oguzh
27-09-09, 09:43
isimli Uyghur tarihinde yer alan paralar hakkında bilgi veren 1993 yılında memlekette Muhammed Yusuf tarafından kaleme alınıp Uyghurca basılmış bir kitapda sizin bahsettiğiniz bakır ve ayrıca Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin bastırdığı gümüş paraların da resimleri var.

Dediğiniz gibi iki bayrak resimli bu bakır paraların üzerindeki Uyghur bayrağında ayyıldız sol üst köşeye yerleştirilmiş .Bu ayyıldız Tangnurı isimli dergide basılan ayyıldıza tıpatıp benziyor.

Hoten İslam Hükümeti adına basılan kağıt paralarda ise Uyghurca ve Çince yazılar var,fakat bayrak veya ayyıldız resimleri yok.Hoten pazarında bolca bulduğum bu kağıt paraları Avrupa ve Amerika'daki müzelere,İstanbul'daki İslam araştırma merkezi'ne kayıtlara girdirmek için hediye olarak vermiştim.

1933 de Gökbayrak kullanılmadığına göre ,1944 de de kullanıldığına dair resmi bilgiler olmadığından ,1949 dan sonra mı vatan dışındaki Uyghurlar tarafından kullanılmış sorusu ortaya çıkıyor.

1930lardan önce kullanılmış olması da imkan dışı çünkü Türkiye Cumhuriyeti ve bayrağı henüz tasarlanmamıştı.

Askeri birliklerin kullandığı bayraklara Türkiye'de sancak denildiğini zannediyorum,fakat bunlar ait oldukları birlikleri tensilen kullanılıp muhafaza edilirler ve hiçbir zaman sancak bayrağın yerini tutmaz.

Tavsiyenize teşekkür ederim,Turan bey'in akademik bir çalışma içinde olduğunu Türkoloji ve Türk Dünyası Araştırmaları camiasında tesbit edemedim;fakat Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı başkanı sayın Prof.Turan Yazgan bey'e danışacağım.

Mimar Sinan Üniversitesi tarih bölümü profesörü sayın Gülçin Çandarlıoğlu'nun Uyghur tarihi üzerine ciddi çalışmaları ve yayınları var,bir de ona soracağım.

İlginç durum kendi tarihimizi Uyghur olmayan uzmanlara danışarak öğrenmek zorunda kalmamız.

Bayrak bir milletin namusu ve şerefi olduğundan,Atatürk İzmir'i Yunan işgalinden kurtardığında üzerine basması için yere serilen Yunan bayrağını yerden kaldırtıp,düşmanın da olsa bayrağa gereken saygıyı göstermesini bilmiştir.

Dün de başbakan Erdoğan ABD'de devlet başkanları fotoğraf çekilirken yerlere her başkanın duracağı yer o ülkenin bayrağı yere konularak gösterildiğinde,Türk bayrağını ayak altından kaldırıp katlayıp cebine koydu.

Uyghur milletini temsil eden ve bu millet için kutsallık taşıyan bayrak hakkında en çok ve derin bilgi sahibi olması gereken kişiler Uyghurlar olması gerekirdi.

Bu mesaj kümesine yazan bir vatandaş , Uyghur devlet başkanının (ismini bile belirtmemiş !) Atatürk'e yazdığı söylenen 'Gökbayraktan Albayrağa selam...' sözünden bahsetmiş;
bu söz son otuz yıl içinde Türk Uyghur ilişkilerini ve destek alımını güçlendirmek üzere kullanılan bir slogan olmuştur.

Başka bir konu da 1949 da vatanı terkeden liderler ne diye yanlarında hatıra diye,ya da gün gelir tekrar yerine dikeriz diye bu gökbayrakları beraberlerinde getirmemişlerdir ?
Öyle ya bu şerefli bayrak gittikleri yerlerde kurdukları cemiyetlerde baş köşede yer alabilirdi.

Gökbayrak (liderleri) albayrağa siyasi mülteci olarak geldiğine göre bu çok makul karşılanırdı,

Türkler bayrak için canlarını feda ediyorlar ,biz ise geride bırakıp şimdi izini sürmeye çalışıyoruz.Zamane milliyetçilik anlayış ve kavramları insanların unutkanlıkları üzerine mi kurulu ?

Bence düşünen,araştıran,sorgulayan Uyghurlara ihtiyacımız var.

Geçenlerde burada casus olduğu iddia edilen bir Uyghur vatandaş kendini aklamak için bir beyanat sunmuştu,ve beyanata baha veren kişi Çinliler ile arabuluculuk yapması Çinlilerce öngörülen Türkiye'de yaşayan başka bir milliyetçi ! den de bahsetmişti.

Şimdi bu yazılar burada yok ,ama Allah'a şükür zamanında okumuş bulunduk,
kimin kim olduğunu anlamak bu devirde çok zorlaştı;

anlaşılan bu şartlarda Uyghurlar için gelecek birçok şaşırtıcı sürprizlere gebe.

saygılarımla,
oguzh

sayin oğuz u kitap şu anda bende yok emma başqilarda olabilir benje 80- yillarin ortalarinda yayim lanmiştir. yeni hatirama geldi, udönemde yani 1934- yillarde milliyetçi çin bilen anglaşmaya mejbur kaldiktin sonra ortak basilmiş DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM JUMHURİYETİ ne ait olduğu bir adet bakirdin yapilmiş para görmüştüm uparada bizim bayrağimiz bilen milliyetçi çi bayraği X şeklinde yerleştürülmiş halde idi.ben u parayi kimin elinde görmüştüm? bulduğum anda size haber verijem.
1944 teki jumhuriyetimizde her askiri birligin ayri bayraği olmuştur, bu bayraklarga ay ve yiltizlar değişik yerleştürülmüştur,bazi bayrağin alt tarefine u birligin adi yazilmiştir,siz ejeba bu bayraklarimu gördünüz?.
jumhuriyetlerimiz gerçekten yakin bir zamanda kurulmuştur lekin bu nijis çinlar şübheli milliyetçi,yurt deşi ile ilişkisi bar.devrimçi,bölüji diye,1970-yillardiki mao un medeniyet inkilabi diye ad verdigi 10 seneli vahşi harketide u belgiler,bilgiler insanlar,tarihlar inanilmas dericide yok olmuştur.
sayin oğuz istanbulda benim tanidik bir kişi var adi abdujelil turan tel-05324144055 belki size bu kişi yardemçi olabilir kendisi avru-asya araşturma vakpi başkani. sayğilarim ile.