PDA

View Full Version : Turk tarihi wesiqiliride Uyghurlargha ait bir jumle

IHTIYARI MUHBIR
27-08-09, 20:40
Hürriyet 25 Mayıs 2001

Bu topraklardaki insan öyküleri hep trajik olmak zorunda mıdır?... O beylik lafları kullanmak istemiyorum ama, bizim insanımızın öyküsü öyle her ülkede görülecek gibi değil hani. Size yakın tarihimizden birkaç örnek vermek istiyorum.... Kaçımız bilebilirdik; 2. Abdülhamit'in torunu Şehzade Abdülkadir Efendi'nin Paris'te Amerikan Askeri Mezarlığı'nda bekçilik yaptığını... Keza yine 2. Abdülhamit'in torunu Şehzade Abdülkerim Efendi'nin, 1930 yılında Japonya'nın desteğiyle Moğol İmparatoru ilan edilmesi söz konusu iken New York'ta bir otel odasında cesedinin bulunduğunu... Padişah Mehmet Reşat'ın torunu Şehzade Mahmut Namık'ın bir zenci torunu olduğunu ve halen Londra'da yaşayan Mahmut adındaki bu zencinin Osmanlı Hanedanı'ndaki ilk siyah şehzade olduğunu... Peki bizler o kadar İkinci Dünya Savaşı hikayesi okuduk, seyrettik. Kaçımız biliyorduk; 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlara karşı oluşturulan Paris'teki direniş komitelerinin birinde Padişah Mehmet Reşat'ın torunu Şehzade Fevzi Efendi'nin de bulunduğunu ve üstelik bildiri dağıtırken yakalanıp hapis yattığını... 1944 Ocak ayında Alman uçaklarının, Bulgaristan başkenti Sofya'yı bombalaması sonucu ölen siviller arasında 60 yaşındaki Şehzade Mehmet Abdülkadir'in de bulunduğu.... Sürgünde yaşayan "Son Osmanlılar" ın yaşam öykülerini ne güzel anlatır gazeteci Murat Bardakçı... "Son Osmanlılar" atalarının "diyetlerini" ödemektedirler. O günlerde yeni bir Türkiye yaratmak isteyenler tarafından topraklarından sürğüne gönderildilerin hepsi 144 kişiydi. "Borçlarını" fazlasıyla ödediler. Öyleki cenazeleri bile ülkeye sokulmadı... "Şartlar öyle gerektiyordu, bu nedenle yapılanlar doğruydu" da diyebilirsiniz, karşı tezi de savunabilirsiniz. Ben bu yazıda bunu tartışmak istemiyorum. Ben olayın sadece insani boyutuyla ilgiliyim. Tüm bu girişi bir noktaya gelmek için yazdım: Sürgündeki insanların hikayelerini kaleme alan Murat Bardakçı'nın babası İlhan Bardakçı da bugün "sürgündedir." İlhan Bardakçı gazetecidir, tarihcidir. Ne yazık ki her insan gibi o da yaşamında hatalar yapmıştır. 1985 yılında Türkiye hakkındaki bilgi ve belgeleri Irak ve Libya'ya sızdırdığı iddiasıyla yargılanmış ve 15 yıla mahkum olmuştur. Cezaevine girmemek için Almanya'ya kaçmıştır. Murat Bardakçı'nın yazdıklarına kızanlar ona hemen babasının başına gelen bu talihsiz olayı hatırlatırlar. Benim öyle bir amacım yok. İlhan Bardakçı bugün Almanya'da ağır hasta. Gözlerini Anadolu toprağında kapatmak istemektedir. Yakınları ve dostları Cumhurbaşkanı Sezer'e başvurdular, cezasını affetmesi için. Sezer, bugünlerde İlhan Bardakçı'nın sağlık raporlarını inceletiyor. Eğer Cumhurbaşkanı Sezer affederse; İlhan Bardakçı, oğlu Murat Bardakçı'nın yazdığı gibi, cenazeleri bile ülkelerine sokulmayan "Son Osmanlılar" la aynı kaderi paylaşmayacak... Dedim ya beni olayın sadece insani yönü ilgilendiriyor. Umut ederim Cumhurbaşkanı Sezer'le benzer duyguyu paylaşıyoruzdur…

Unregistered
27-08-09, 21:57
Hürriyet 25 Mayıs 2001

Bu topraklardaki insan öyküleri hep trajik olmak zorunda mıdır?... O beylik lafları kullanmak istemiyorum ama, bizim insanımızın öyküsü öyle her ülkede görülecek gibi değil hani. Size yakın tarihimizden birkaç örnek vermek istiyorum.... Kaçımız bilebilirdik; 2. Abdülhamit'in torunu Şehzade Abdülkadir Efendi'nin Paris'te Amerikan Askeri Mezarlığı'nda bekçilik yaptığını... Keza yine 2. Abdülhamit'in torunu Şehzade Abdülkerim Efendi'nin, 1930 yılında Japonya'nın desteğiyle Moğol İmparatoru ilan edilmesi söz konusu iken New York'ta bir otel odasında cesedinin bulunduğunu... Padişah Mehmet Reşat'ın torunu Şehzade Mahmut Namık'ın bir zenci torunu olduğunu ve halen Londra'da yaşayan Mahmut adındaki bu zencinin Osmanlı Hanedanı'ndaki ilk siyah şehzade olduğunu... Peki bizler o kadar İkinci Dünya Savaşı hikayesi okuduk, seyrettik. Kaçımız biliyorduk; 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlara karşı oluşturulan Paris'teki direniş komitelerinin birinde Padişah Mehmet Reşat'ın torunu Şehzade Fevzi Efendi'nin de bulunduğunu ve üstelik bildiri dağıtırken yakalanıp hapis yattığını... 1944 Ocak ayında Alman uçaklarının, Bulgaristan başkenti Sofya'yı bombalaması sonucu ölen siviller arasında 60 yaşındaki Şehzade Mehmet Abdülkadir'in de bulunduğu.... Sürgünde yaşayan "Son Osmanlılar" ın yaşam öykülerini ne güzel anlatır gazeteci Murat Bardakçı... "Son Osmanlılar" atalarının "diyetlerini" ödemektedirler. O günlerde yeni bir Türkiye yaratmak isteyenler tarafından topraklarından sürğüne gönderildilerin hepsi 144 kişiydi. "Borçlarını" fazlasıyla ödediler. Öyleki cenazeleri bile ülkeye sokulmadı... "Şartlar öyle gerektiyordu, bu nedenle yapılanlar doğruydu" da diyebilirsiniz, karşı tezi de savunabilirsiniz. Ben bu yazıda bunu tartışmak istemiyorum. Ben olayın sadece insani boyutuyla ilgiliyim. Tüm bu girişi bir noktaya gelmek için yazdım: Sürgündeki insanların hikayelerini kaleme alan Murat Bardakçı'nın babası İlhan Bardakçı da bugün "sürgündedir." İlhan Bardakçı gazetecidir, tarihcidir. Ne yazık ki her insan gibi o da yaşamında hatalar yapmıştır. 1985 yılında Türkiye hakkındaki bilgi ve belgeleri Irak ve Libya'ya sızdırdığı iddiasıyla yargılanmış ve 15 yıla mahkum olmuştur. Cezaevine girmemek için Almanya'ya kaçmıştır. Murat Bardakçı'nın yazdıklarına kızanlar ona hemen babasının başına gelen bu talihsiz olayı hatırlatırlar. Benim öyle bir amacım yok. İlhan Bardakçı bugün Almanya'da ağır hasta. Gözlerini Anadolu toprağında kapatmak istemektedir. Yakınları ve dostları Cumhurbaşkanı Sezer'e başvurdular, cezasını affetmesi için. Sezer, bugünlerde İlhan Bardakçı'nın sağlık raporlarını inceletiyor. Eğer Cumhurbaşkanı Sezer affederse; İlhan Bardakçı, oğlu Murat Bardakçı'nın yazdığı gibi, cenazeleri bile ülkelerine sokulmayan "Son Osmanlılar" la aynı kaderi paylaşmayacak... Dedim ya beni olayın sadece insani yönü ilgilendiriyor. Umut ederim Cumhurbaşkanı Sezer'le benzer duyguyu paylaşıyoruzdur…

Yaylisila hajim yaylisila........bu meydan ahiri silining boptu

Unregistered
28-08-09, 07:12
suanki londra buyuk sehir belediye baskani son osmanlilardin Mustafa kemal ataturkun idam karari imzlayan adamin torunu oldugunu ?

Biliyormusunuz ?

Hürriyet 25 Mayıs 2001

Unregistered
28-08-09, 12:22
suanki londra buyuk sehir belediye baskani son osmanlilardin Mustafa kemal ataturkun idam karari imzlayan adamin torunu oldugunu ?

Biliyormusunuz?
- bilyoruz türk abi, sizmu bulani bilip qoyung. turdi xojaning engilische yazisigha
"Uyghur tili"din teklip iken. sizge ayrim kelmise kirek.

mmmmmmmmmmm

< Turdi Xoja, Tinchliqmu siz - (Wat ar you)

bu meydan uyghurlarning munazire meydani. Uyghurche yazghiningiz oz Abiruyingizni osturidu.99% uyghur Engilische we xitayche bilmeydu. siz 1% adem uchun yazamsiz? erkinlikingiz.emma siz USA da bir ammiwi jamaetning mohim adimi bolisiz menche.belki emestursiz. bolung, bolmang beribir. mohim adem bolush mohim emes. uyghurche yazidighan, oquydighan,sozleydighan adem bolush mohim! 10 yil bolghandu sizge we sizdek Engilische, Xitayche, Erepche, Türkche, Roscheler bilen otturigha chiqiwalidighanlargha uyghurlarning umidi we teliwi bar. Ularning tili bolghan mining tiximu shundaq. mini tashlap yat tillargha ozenglerni atmanglar. u tilda sozlishidighan yiri bar. bu yerde uyghurlarni gipi gep qildurghili qoyunglar.

sizler 5 yil ashu tillarni ugengenge oxshash,tiriship mini- Uyghurche tilni ugengen bolsingizlar iken.

meni Tashliwetmenglar, silerni Soyup,

Uyghur Tilidin >

yaxshi kongul

Unregistered
28-08-09, 16:43
:" " Keza yine 2. Abdülhamit'in torunu Şehzade Abdülkerim Efendi'nin, 1930 yılında Japonya'nın desteğiyle Moğol İmparatoru ilan edilmesi söz konusu iken New York'ta bir otel odasında cesedinin bulunduğunu... " "

Yuqiridiki bizge ait jumlilerdiki weqelikning toghra jeryani, mening bundin 3 yil burun yazghan maqalemde tepsilati bilen yezighliq iken ,oqup beqinglar

IHTIYARI MUHBIR : MEKKE

OYLIGHANLIRIMNI YAZGHIM KELDI [ 15 ]

SURGUNDIKI SARANG " SELIM EPENDI "

06-11-2006 Kuni kech saet 22:30 da, Turkiye Radyo Televizyoni TRT-2 kanalda " OSMANOGLUNUN SURGUNLERI " atliq hojjetlik filimning 4- halqisini berdi.

Bu halqining bashida bu hojjetlik filimni ishligen Kerime SENYUCEL hanim ,Yaponlarning 1933- yili surgundiki Osmanli shahzadesi, 34- Osmanli padishahi Sultan 2- Abdulhamid hanning oghli SELIM EPENDI ni Tokyogha elip berip,shu qaghda Sherki Turkistanda qozghalghan Hoja Niyaz Hajining inqilabigha yardem berish arqiliq, Sherqi Turkistanda qurmaqchi bolghan Rus ve Hitaygha qarshi musteqil Sherqi Turkistan dewletining bashigha Padishah qilip olturghuzmakchi bolghanlighini, buningdin hewer tepip rahetsiz bolghan Turkiye Jumhuriyeti hokumetining, Tokyodiki bashelchisi arqiliq Yapon hokumetige bu niyetidin qaytish toghriliq qattiq ultimatom bergenligini, bu ishtin ihtiyat qilghan Yapon hokumetining shuning bilen bu niyitidin yaltayghanlighini we bu ishning netijisidin umitsizlengen Selim ependining 1934-yili Tokyodin qaytip ailisi bar Suriye Demeshiqqe kelgenligini we u yerdin yene Amerikagha ketkenligini, we 1935-yili Newyorkta bir otelning hujriside tapancha bilen ozini olturiwalghanligini eytidu .

Senyucel hanim Selim ependining yenidiki kishi pes qewetke chushup ketken waqittin paydilinip tapancha bilen ozini olturiwalghanlighini, Newyork saqchiliri otelge kelip bu weqening ozini olturiwalghanlighimu yaki bashqa birsi terepidin olturilgenligimu ikenligini bilelmigenligini eytip,: " belki bu Yaponlar Sherqi Turkistanda qurup bashigha osmanli shahzadesi Selim ependini olturghuzmakchi bolghan musteqbel Sherqi Turkistan Islam Jumhuriyetidin rahetsiz bolghan Stalin weyaki Jiang Jie Shi ning qilghan su,iqesti bolishi mumkin " deydu .

Hetta Senyucel hanim bu ikkisidin Jang jie shini bu ishtin qattiq rahetsiz bolghan bolishi mumkin shuning uchun Stalindin bekerek Jiang jie shi olturguzgen bolsa kerek dep, bu su,iqestni Turkiye jumhuriyetining hem kilishi mumkin ikenligidin kishilerning diqqetini uzaq tutushqa tirishti,

Halbuki del shu chaghlarda Osmanli dewletining ustige qurulghan yash Turkiye jumhuriyeti hokumeti we Mustafa Kamal bu shahzadelerning chet-ellerde qiliwatqan ixliridin eng qattiq rahetsiz idi, chunki eng ahirqi osmanli padishahi 6- Mehmet Wahidettin Han Italiye San- Remodiki kunliride, taki 1926yili olgichilik ozini qanunluk Osmanli padishahi we dunya Musulmanlirining helipesi dep tonup kelgen we Turkiye jumhuriyeti hokumeti we Mustafa Kamalni Turk millitining qanunluk wekili dep tonushtin bash tartip kelgen idi,ikinji dunya urishining shepisi asmanda korulup turghan bundak jiddi weziyette, her hil qalaymiqanchiliqlar sebebidin chet-ellerde teshkillinidighan qurallik Turk kuchliridin eng qattiq rahetsiz bolidighan kishi elbetteki Mustafa Kamal idi,ehwal mundaq iken, chet-ellerde jim yurmey siyasi paaliyetlerde aktip rol alghan Selim ependidek kishining olushini eng arzu qilidighanlar bashta Mustafa Kamal we andin qalsa Jiang jie shi we Stalin idi,

Men Ismail Cengiz begning bir zamanlar yezip neshir qilip yurgen jornalliride " Albayraktan Gokbayraga selam " digen geplirini oqup kulgen idim,chunki Ismail Cengiz beg bu jornalliridiki maqaleliride, 12-11-1933 kuni Qeshqerde qurulghan Sherki Turkistan Islam jumhuriyeti uchun, shu chaghdiki Turkiye jumhuriyeti gezit-jornallirining qollap maqale yazghanlighini,we yuqarqidek serlewhelik bashmaqale elan kilghanlighini hetta bu qurulghan Musulman Turk jumhuriyetige Turkiye jumhuriyetining maddi we manewi hisdashliq qilghanlighini yazghan idi,elbete bu yezilghanlar yalghan idi we peqetla Ismail Cengiz begge ohshash Turkiyediki " Sherqi turkistanchi " larning ozini-ozi aldap,konglini hosh qilishi uchunla idi.

Amma men heli ishenchilik menbelerdin shu chaghda Hindistandiki Ingiliz metbuatlirida heqiqetende bu tagharqisida qurulghan Sherqi Turkistan Islam Jumhuriyetini teshwiq qilidighan we qollaydighan maqaleler yezilghanlighini oqughan idim,chunki bu mumkin idi,Heqiqetende Ingiliz hokumeti yurtimiz Sherqi Turkistanda Hitay we Ruslargha uzaq musteqil Uyghur dewletining qurulishidin anche rahetsizlik his qilmaytti, belki hosh bolatti,buning tam eksiche u chaghlarda Turkiye metbuatlirida hazirqi neshriyat erkinligi yoq idi, metbuatlar tamami bilen hokumetning aghzi idi, nechche ming kilometir uzaqliqtiki " QURUQ GHELWE " uchun Stalinni we Qara Hitayni hapa qilish Turk hokumetining qilidighan ishi emes idi,yalghuz u chaghlardila emes,hazir hem bizning bayrighimizgha salam eytidighan birer bashqa bayraq korginim yoq,

IHTIYARI MUHBIR : MEKKE

Towende bu maqalening 3 yil burunqi nushisini korunglar

http://www.meshrep.com/wforum/viewtopic.php?t=13933

Unregistered
29-08-09, 01:50
Bu turkiye hitaygha ohshash tolimu reng wazlik oynaydighan mafia doletken,shunga kona ippek yolidiki eng khuw millet kaysi dise,biri turuk yene biri uzbek deptiken yowrupaliklar.kozining echige karap turup chiraylik gep kilip turup kormay aldaydikentuk.yawash-yawash,yumshak-yumshak dep turup kizil kozluk kilidiken.

Unregistered
29-08-09, 05:53
turuk bilen turk perqi bar soz,ishenseng achanggha sora,dep beridu