PDA

View Full Version : Herkim Öz Tonini Özi Pichidu- Hésapliq ish qilayli

Hesawat
18-04-09, 18:05
Çevremdeki insanlar yaptığım zulümden dolayı benden uzaktılar..

Günlerden bir gün Evlenmeyi arzuladim ve bir çocuk sahibi olmayı..
Evlendim ve bir çocuğum oldu..Adini Fatma koydum..Onu çok sevdim..Ve Fatma büyüdükce kalbimdeki imanda onunla büyüdü..Kalbimdeki isyanda azaldi onunla..
Elimde icki kadehi vardi onu icme istegiyle doldurmüstüm Fatma onu devirdi..daha yasi iki bile degildi..
Sanki ona bunu yaptiran Allahti!
O büyüdükce kalbimdeki imanda onunla büyüdü..Allaha yaklaştığım her bir adımda içinde oldugum maasilerden(isyanlardan) uzaklaştım biraz biraz..
Ta ki Fatma 3 yasina basana kadar..
3 Yaşını bitirdiginde Fatma öldü!!
Ve Malik Ibnu Diynar devam ediyor anlatmaya:
Kizim Fatma ölünce durumum vaziyetim eskişinden dahada kötü oldu..
Ve bende çevremdeki muslumanlarda olan ve beni bu büyük üzüntüye karsi dayanmami sağliyacak sabir yoktu..
Herşey çok kötüye gidiyordu..Şeytan durmadan benimle oynuyordu..Ta ki o gün geldi ve Şeytan bana dediki:
"Bugün öyle bi sarhoş olacaksinki daha önce hic böyle sarhoş olmadin!!"
Ve ben o gece icmeye ve sarhoş olmaya azmetmistim..Gece boyu ictim..ictim.. ictimm!!
Öyle bir duruma gelmistimki ruyalar beni birbirine atiyordu..Taki o ruyayi görene kadar:
Ruyamda kiyamet günündeydim!günes kararmis,denizler atese cevrilmis,Depremler oluyordu durmadan..
Insanlarin hepsi kiyamet günündeydi..Insanlar zumre zumre..grup gruptu..ve ben o insanlarin arasindaydim..
Sesler duyuyordum birisi sesleniyordu:
Ey Filan oğlu filan!! Cabbara hesap vermeye hadi! Diyordu ..
Ve o cagrilan insanin yüzünün rengi simsiyah olmüstü duydugu o korkudan..
Birçok insane cağrıldi.. ta ki kendi ismimi duyana kadar..
Ses beni cağirıyordu..Haydi Cabbara Hesap vermeye!! Diyordu..
O an çevremdeki o insane kalabaligindan kimse kalmamışti.. Kiyamet günü..Mahşer yeri bomboştu..
Sonra bir anda karşımda bir fare gördüm çok büyüktu(devdi),çok vahsi ve çok saldirgandi..çok gucluydu..Ağzi acik bana doğru kosuyordu..
Bende duydugum korku ve dehşetten dolayi ondan kaçmaya baslamistim..
Kaçarken bir anda karşımda oldukca yaşlı ve zayif bir adam gördüm!ve ona seslendim:
-AHH!!Beni bu dev fareden kurtar!!
Bana dediki:Oğlum Ben çok zayifim seni ondan kurtaracak gücüm yok.Ama su yönde koş eminim kurtuluşa ereceksin..
Ben onun dediği yöne doğru koşmaya başladim..Dev fare hala arkamdaydi beni kovaliyordu..Ve karşıma cehennemin ateşi cıkti..Yüzümde hissediyordum o dehşetli sicakligi!!!
Fareyle cehennem arasında sıkışmıştım..
Ve kendi kendime dedimiki o an..Ben bu fareden atese dusmek içinmi kaciyorumm!!
Ve kosa kosa bana bu yolu tariff eden o zayif adama doğru koşmaya basladim..Farede peşimdeydi gittikce yaklaşıyordu bana.
Çok korkuyordum!!Adamin yanina geri geldim ve ona dedimki:
-Allah aşkına beni bu fareden kurtar yalvaririmm!
Ve yaşlı adam benim halime ağlıyordu..
Bana dedi ki:
Beni görüyorsun ben çok zayifim gücsüzüm benim seni kurtaracak halim yok..Ama bu sefer şu yönde koş! Bu sefer inşallah kurtuluşa ereceksin….
Adamin dediği yönde koştum deli gibi..Fare hala kovaliyordu bir adim arkamdan koşuyordu..Beni ısıracaktı az kalmışti…Ta ki karşımda o dagi görene kadar…
O dağiı üstünde birsürü bebek vardi..
Ve o dağın üzerinde bulunan cocuklarin hepsi ağlıyorlardi..hepside ayni seyi şöyleyerek ağlıyor haykiriyorlardi..
Diyorlardiki:
-Ey Fatmaa!! Babana bakk! Babana Bakkk!!
Malik ibnu Diynar dediki:
O an o çocuğün kızım Fatma oldugunu anlamıştım..
Ve o an 3 yaşinda ölüpte cennete gitmis bir kızım olduguna çok sevinmiştim..Beni bu dehşetli korkudan(fareden) kurtarip Cennete sokacakti…
Kızım beni sağ eliyle tuttu ve kurtardı…
Ve sol eliyle fareyi itti..ben o an korkudan ölü gibiydim..
Sonra tıpkı Dünyadayken oldugu gibi onu kucağıma oturttum!
Bana dediki:
Ey Babacigim! Deyip şu ayeti okudu bana:
ألم يأن للذين آمنوا أن تخشع قلوبهم لذكر الله
Meali: "Iman edenlerin kalplerinin Allahin Zikrine dönmesinin zamani gelmedimi?"
Ona dedimki:
Kizimm!Bu fare neydi bana anlat!!
Dediki:O fare senin dunyada içinde oldugün işledigin kötü amellerindi..Onu sen besledin büyüttün ve onun seni yiyebilecek büyüklüğe sen ulaştırdın!!
Ey Babacigimm!Sen bilmiyormusunki Dunyada işlenen ameller Ahirette kiyamet gününde mucessem olarak karşımiza çıkar!!
Ona dedimki:
Peki o zayif adam?
Dediki:
O Yaşli ve zayif adam senin güzel amellerindi..Sen onu böyle zayif böyle gücsüz..böyle çaresiz bıraktınn..onu kendi haline ağlattin..!!!Seni kurtatmasina izin veremicek duruma sen koydun!
Eger ben doğmasaydim ve kücük yaşta günahsız olarak ölmeseydim seni bu dehşetten kurtaracak başka birşey yoktu!
O an uykudan ağlaya ağlaya uyandim!
Ağzimdan çikan şu kelimelerle:
Evet Allahim vakti geldi.. Evett Allahimmmmmm vakti geldii!!
Hemen gusul abdesti alıp giyinip camiye koşyim sabah namazina! Günahlarimdan arınmak kendime cennet yolunu çizmek..tövbe etmek Allaha yalvarmak içinnn…
Camiye girdiğim an imamın okudugu o ayet!!!
Ruyamda kızımın beni kurtardıgında okuduğu ayetti!!
ألم يأن للذين آمنوا أن تخشع قلوبهم لذكر الله
Meali: "Iman edenlerin kalplerinin Allahin Zikrine dönmesinin zamani gelmedimi?"
Bunları yaşayan kişi…
Tabiinlerin imamlarinin efendisi!!
MALiK BiN DiYNAR!!!
O insanlar arasında geceler boyu ağlamasıyla bilinirdi…
Ve derdiki:
Allahim! Kimin cennete gireceğini,kimin cehenneme gireceğini sadece sen bilirsin!
Ben bunlardan hangisiyimm???
Allahimm!!Beni cennet ehlinden eyle! Cehennem ehlinden eyleme!
Malik Bin Diynar büyük bir tövbe etti..
Ve insanlar arasinda şöyle meşhur oldu:
Caminin kapisina giderdi ve insanlara seslenirdi..derdiki:
Ey asi insanlar ey günahkar insanlar…Allahınıza dönün!! (Allah terepke qayting!!) Gafil insanlar….Allahiniza dönünn!!!
Ey Allahtan kaçan kullar... Allahiniza donunn!
Rabbin sana gece gündüz sesleniyorr! Seni cağırıyorr!!!
"BANA BIR KARIS YAKLASANA BEN BIR DIRSEK YAKLASIRIM..BANA BIR DIRSEK YAKLASANA BEN BIR KULAC YAKLASIRIM…BANA YURUYRNE BEN KOSARIMM!!..
La ilahe illa ente Subhaneke…Inni kuntu min el-Zalimin(tövbe duasi)
Peygamber efendimiz bir hadis-I Şerifinde şöyle büyüruyor:
أن يهدي الله بيدك رجلا وا*دا خير لك من الدنيا وما فيها!
Meali:
"Bir insanin hidayetine vesile olman senin için dunyadan ve içindeki herşeyden hayirlidir"